Cephe özellikleri açısından İzmir konutlarında cumba ve çıkma
Projection characteristics of facade in İzmir houses
  1. Tez No: 548739
  2. Yazar: YASEMİN BARBOROS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İNCİ KUYULU ERSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Sanat Tarihi, Architecture, Art History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 479
Özet
19. yüzyılda İzmir, Levanten topluluklar, Ermeni, Rum ve Yahudi azınlıklar, gayri Müslüm Osmanlı tebaası, Kırım ve Balkanlar'dan gelen göçmenlerle kozmopolit bir yapıya kavuşmuştur. Kentin kozmopolit yapısı farklı kültürleri temsil eden mimari eserlerin meydana gelmesini sağlamıştır. Çalışma konumuz olan cumba ve çıkmalar ise bu kozmopolit yapının etkileri ile oluşan konutların en önemli mimari unsurlarıdır. Bu çalışmada amaç, bugüne kadar çeşitli araştırmalara konu olmuş İzmir konutuna çıkma açısından bakarak yeniden değerlendirmektir. Bir diğer amacımız ise her geçen gün yok olmakta olan İzmir'in eşsiz tarihi yapılarının ve İzmir'i İzmir evi yapan cumba ve çıkmalarının belgelenmesini sağlamaktır. Çalışmamızda 19.yüzyıl-20.yüzyıl başına tarihlenen 82 adet konut ele alınmıştır. Söz konusu konutların genel fotoğrafları ile birlikte cumba ve çıkmalarının ayrıntılı fotoğrafları çekilip, çizimleri yapılarak zengin bir katalog oluşturulmaya çalışılmıştır. Değerlendirme bölümünde cumba ve çıkmalar konum, malzeme, form ve süsleme bakımından ayrıntılı olarak incelenmiştir. Elde edilen veriler sıralanarak çalışma sonlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Izmir has acquired a cosmopolitan identity in the 19th century as a result of Levantine communities, Armenian, Greek and Jewish minorities, non-muslim Ottoman people and immigrants from Crimea and the Balkans living together. Architectural works that are representative of various cultures came into existence thanks to the cosmopolitan nature of the city. Projectings, which are in the focus of this study, are the most prominent architectural elements of the buildings that were influenced by the cosmopolitan nature of the city. This study aims to analyze the widely studied Izmir houses from a projecting focused standpoint. Another aim of this study is to document the peerless historical Izmir houses which are slowly fading away, and the projectings which are the most prominent elements of Izmir houses. 82 houses which are dated to 19th and early 20th century are analyzed in this study. A comprehensive catalogue is created with the drawings and detailed photographs of the aforementioned buildings and their projectings. Projectings are analyzed in detail with regards to their position, material, form and ornamentation in the review chapter. The study ends with the presentation of the acquired data in the conclusion chapter.