Değişik ışık kaynakları ve şiddetlerinin broyler performansı ve karkas özelliklerine etkisi
Effects of various light sources in different light intensities of broiler performance and carcass traits
  1. Tez No: 54881
  2. Yazar: TALİP ÜNSALDI
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ŞEREF İNAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
6. ÖZET Bu araştırma, broylerlerin büyüme performansları üzerine ışık kaynağı (fioresan ve akkor ampul) ve ışık şiddetinin (3.5, 7.0 ve 14.0 lüks) etkilerinin ortaya konulması amacıyla, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Konya Hayvancılık Merkez Araştırma Enstitüsü' nde yürütülmüş ve 1 günlük yaşta 744 adet Avian ticari hibrid broyler civciv kullanılmıştır. Deneme boyunca 1, 7, 14, 28, 42, 49 ve 56. günlerde tartımlar yapılmış ve 7, 14 ve 28. günlerde yapılan tartımlarda elde edilen canlı ağırlık ortalamaları arasındaki farklılıkların önemli olduğu tespit edilmiştir (PO.01). Ancak daha sonraki dönemlerde gruplar arası farklılıklar önemli bulunmamıştır. Ayrıca ışık kaynağının hiçbir tartım döneminde canlı ağırlığı önemli ölçüde etkilemediği ve ışık şiddetinin 28.
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY“Effects of various light sources in different light intensities of broiler performance and carcass traits”744 avian commercial hybrid broiler day-old chicks were used to find out the effects of light source (fluorescent and incandescent bulb) and light intensity (3.5, 7.0 and 14.0 lux) on growth performance of broiler chicks. This research was carried out at The Konya Livestock Central Research Institute of Ministry of Agriculture and Rural Affairs.