Türk Hukukunda üst sınır ipoteği
Upper limit hypothec in Turkish law
- Tez No: 548891
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ REFİK CEM DİNAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Türk hukukunda uygulaması olan tek taşınmaz rehni türü, ipotektir. İpotek tüm ticari ve hukuki işlemlerde sıklıkla bir teminat aracı olarak uygulama alanı bulan bir hukuki kurumdur. İpotek alacağın belirliliği bakımından, anapara ipoteği ve üst sınır ipoteği olarak ikiye ayrılmaktadır. Üst sınır ipoteği, ipoteğin kurulduğu sırada alacağın varlığının ve miktarının belirli olmadığı ancak ortaya çıkacağının kuvvetle durumlarda, alacaklıyı teminat altına alan bir kurumdur. Özellikle bankacılık sektöründe, kredi alacaklarında, ceza koşulu gibi ortaya çıkmamış sözleşmesel alacaklarda, üst sınır ipoteği teminat için çok önemli bir enstrümandır. Bu bakımdan ekonomik olarak çok önemli bir rolü bulunmaktadır. Bu tezde üst sınır ipoteği kurumu, mevzuat, doktrin ve içtihatlar göz önünde bulundurularak incelenmiş ve Türk Medeni Kanunu ve İcra ve İflas Kanunu bakımından arz ettiği önemli özellikler ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The only property pledge type that has an application field in Turkish Law is hypothec. Hypothec is a legal institution that is often utilized as a collateral in commercial and legal transactions. In terms of definitiveness, hypothec is divided into two categories, namely capital hypothec and upper limit hypothec. Upper limit hypothec protects the creditor in situations where the existence and the amount of the credit is uncertain at the time the hypothec is established but it is most likely that such credit will eventually emerge. Especially in banking sector, in loan claims, in non-existent contractual claims such as penal clauses, the upper limit hypothec is an important instrument for caution. Therefore, its economic role is quite considerable In this thesis, the upper limit hypothec is examined by taking the legislation, doctrine and Supreme Court rulings into consideration and its important features in terms of Turkish Civil Law and Turkish Execution and Bankruptcy Law are discussed.