Yüksek glukozlu ortamda minosiklin'in damar yanıtlarına olan etkisinde jnk ve erk yolaklarının rolü
The role of jnk and erk paths in the effect of minocycline on vascular responses in a high glucose medium
- Tez No: 548890
- Danışmanlar: PROF. AHMET GÖKHAN AKKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Farmakoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Tez çalışmamızda, rat aortasında yüksek glukoz inkübasyonu ile deneysel olarak oluşturulan endotel disfonksiyonun neden olduğu vazoreaktivite bozukluklarına Minosiklin'in etkileri ve bu etkilerde ERK, JNK ve Nrf2 yolaklarının rolü araştırılmıştır. Wistar Albino rat aortaları izole edilerek gruplara göre normal (11mM) ya da yüksek glukozlu (44mM) Krebs çözeltisinde 2 saat inkübe edilmişlerdir. İnhibitörlü gruplar ise glukozla inkübasyon öncesi 30 dakika inhibitöre maruz bırakılmıştır. Daha sonra izole preparatlarda kasılma ve gevşeme yanıtları organ banyosu düzeneğinde değerlendirilmiştir. ELISA yöntemi ile de biyokimyasal parametreler (ICAM, VCAM, TAS, TOS, eNOS, HO-1) ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of minocycline and role of ERK, JNK and Nrf2 pathways were investigated on endothelial dysfunction and vaso-reactivity disorders induced by high glucose incubation of rat aorta. Wistar Albino rat aortas were isolated and incubated for 2 hours in normal (11mM) or high glucose (44mM) Krebs solution. Inhibitor groups were exposed to respective inhibitors for 30 minutes before glucose incubation. Contraction and relaxation response of isolated preparations were investigated through organ bath. Biochemical parameters (ICAM, VCAM, TAS, TOS, eNOS, HO-1) were measured via ELISA technique.