Pulmoner emboli hastalarında fibrinojen/albümin oranı
The rate of fibrinogen / album in patients with pulmonary embolism
- Tez No: 548938
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KENAN AHMET TÜRKDOĞAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ DUMAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Amaç: Pulmoner emboli acil serviste yaygın görülen tanısı konulamadığında ya da geç konulduğunda mortalitesi hayli yüksek olan bir hastalıktır. Acil hekimi için miyokard enfarktüsü ne kadar önemli ise pulmoner emboli de aynı klinik öneme sahiptir. Ayırıcı tanı acil hekimi için çok önemlidir. Tanısı konulur konulmaz hemen tedaviye başlanılmalıdır. Ne yazık ki direkt pulmoner emboli tanısı koyduracak laboratuar testleri yoktur. Bu çalışmanın amacı fibrinojen/albümin oranının (FAR) pulmoner emboli ile ilişkisinin olup olmadığıdır. Yöntem: Bu prospektif çalışmaya Acil Servis'e 01.07.2018 - 01.02.2019 tarihleri arasında pulmoner emboli şüphesi ile başvuran hastalar alındı. Pulmoner emboli şüphesi olan hastalara Pulmoner BT anjiografi çekildi ve tanısal süreci başlatmak için rutin kan tetkikleri alındı ve bu tetkiklere ek olarak fibrinojen ve albümin değerleri de eklendi. Bulgular ve Sonuçlar: Çalışmaya 130 hasta dahil edildi. Hastaların 71'(%54) inde pulmoner emboli saptandı. 59(%46) hastada pulmoner emboli saptanmadı. Çalışma grubunun 7'si(%9.9) subsegmental, 50(%70.4)'si segmenter, 14(%19.7)'ü masif pulmoner emboli idi Pulmoner emboli saptanan hastaların laboratuvar değerlerinden fibrinojen/albümin oranı (FAR), nötrofil/lenfosit, d-dimer seviyesi, MPV değerleri sırasıyla 151(12.5-220.5), 5,6(3.6- 12.7), 3962.4±1385.6, 10.3±1.8 olarak bulundu. Kontrol grubunda ise bu değerler sırasıyla 99.1(75.2-167.9), 4,7(2.9-8.0), 2633.3±1441.3, 9,6±1.2 idi.
Özet (Çeviri)
Objective: Pulmonary embolism (PE) is a disease with a high mortality rate when it is not diagnosed or diagnosed late in emergency department. Pulmonary embolism has the same clinical importance as myocardial infarction for emergency physician. The differential diagnosis is important for emergency physician. Treatment should be started immediately upon diagnosis. Unfortunately, there are no laboratory tests to diagnose direct pulmonary embolism. The aim of this study was to determine whether fibrinogen / albumin ratio (FAR) is associated with pulmonary embolism Method: Patients who were admitted to the Emergency Department with suspicion of pulmonary embolism between 01.07.2018 - 01.02.2019 were included in this prospective study. Pulmonary CT angiography was performed in patients with suspected pulmonary embolism. Routine blood tests were taken to initiate the process and fibrinogen and albumin values were added in addition to these tests. Findings and Results: 130 patients were included in the study. Pulmonary embolism was detected in 71 patients. No pulmonary embolism was detected in 59 patients. Seven (9.9%) of the study group were subsegmental , 50 (70.4%) were segmented, and 14 (19.7%) were massive pulmonary embolism. Fibrinogen / albumin ratio (FAR), neutrophil / lymphocyte, d- dimer level, MPV values of patients with pulmonary embolism were 151 (12.5-220.5), 5.6 (3.6-12.7), 3962.4 ± 1385.6, 10.3 ± 1.8, respectively, Found. . Although In the control group, these values were 99.1 (75.2-167.9), 4.7 (2.9-8.0), 2633.3 ± 1441.3, 9.6 ± 1.2, respectively.