Aydın ili Efeler İlçesi'nde aile sağlığı merkezlerine başvuran kişilerde sigara içme sıklığı ve ilişkili etkenler
Cigarette smoking prevalence and related factors among patients in primary care centers in Aydin, Efeler
  1. Tez No: 548948
  2. Yazar: BURCU ADAY AVCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OKAY BAŞAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
AYDIN İLİ EFELER İLÇESİ'NDE AİLE SAĞLIĞI MERKEZLERİNE BAŞVURAN KİŞİLERDE SİGARA İÇME SIKLIĞI VE İLİŞKİLİ ETKENLER Epidemiyolojik çalışmalarla Grup 1 karsinojen olarak belirlenen sigara gerek doğrudan gerekse pasif duman maruziyeti nedeniyle pek çok ölümcül sağlık sorununa yol açmaktadır. Sigaraya bağlı olarak her yıl tüm dünyada yaklaşık 5 milyon insan hayatını kaybetmekte olup, sigaraya bağlı ölümler tüm erken ölümlerin beşte birini oluşturmaktadır. Sigaraya karşı oluşturulan stratejiler ve sigarayı bıraktırma mortalite ve morbiditeyi azaltmada son derece önemlidir. Çalışmanın Amacı: Birinci basamakta 15 yaş ve üstü kişilerde sigara kullanma sıklığı ile kullanma özellikleriyle ve içicilerin sigarayı bırakma motivasyonlarıyla (tutum ve davranışlar) ilişkili etkenlerin belirlenmesidir. Yöntem: Tanımlayıcı nitelikteki çalışma 01 Şubat 2018 – 31 Ekim 2018 tarihleri arasında Aydın Efeler İlçesi'nde rastgele yöntemle seçilen altı kentsel ve iki kırsal yerleşimli aile sağlığı merkezinde yapıldı. Örneklem büyüklüğü 888 olarak hesaplandı. Sosyo-demografik ve sigarayla ilişkili verilerin toplanması için geliştirilen anket, bir araştırmacı (BAA) tarafından yüz yüze uygulandı. Verilerin normal dağılıma uygunluğu Shapiro-Wilk testi ile değerlendirildi. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistiklerin yanı sıra grupların karşılaştırılmasında normal dağılıma uyan sürekli değişkenler için t testi, uymayanlar için Mann Whitney U testi, kategorik değişkenlerin karşılaştırılmasında ki-kare ve Fisher's exact testleri, bağımsız değişkenlerin bağımlı değişkenler üzerindeki etki derecesini belirlemek için çoklu lojistik regresyon analizleri yapıldı.
Özet (Çeviri)
CIGARETTE SMOKING PREVALENCE AND RELATED FACTORS AMONG PATIENTS IN PRIMARY CARE CENTERS IN AYDIN, EFELER Introduction: Cigarette smoke, which is identified as a“Group 1”carcinogen by epidemiological studies, causes many fatal health problems. Cigarettes kill approximately 5 million people every year around the world and at least one-fifth of all premature deaths are attributable to smoking. Smoking cessation and the strategies against smoking are extremely important in reducing mortality and morbidity. Objective: To determine the prevalence of smoking and related factors in people aged 15 and above who received health care in primary health care centers. And to identify factors which related to smoking cessation motivation (attitudes and behaviors) in smokers. Material and Methods: This descriptive study was conducted at eight primary health care centers (6 urban and 2 rural ) were randomly selected in Aydin, Efeler. Data were collected between February 1, 2018 - October 31, 2018. Sample size was calculated as 888. The questionnaire which was developed for the collection of socio-demographic and smoking-related factors, was applied face to face by a researcher (BAA). Shapiro-Wilk test was used to detect the normal distribution of data. In addition to descriptive statistics. T-test and Mann Whitney U test were used for continuous variables. Categorical variables were compared with chi-square and Fisher's exact tests. Multiple logistic regression analyzes were performed to determine the associated variables.