Aydın ili efeler ilçesi aile sağlığı merkezlerine başvuran 65 yaş üstü kişilerde demans riski ve ilişkili faktörler
Dementia risk and related factors among 65 years and older that admitted to family health centers in efeler region of Aydin
- Tez No: 626511
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜZEL DİŞCİGİL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Amaç Ülkemizde demans riski ve risk ile ilişkili faktörlerin birlikteliğini araştıran az sayıda çalışma vardır. Bu çalışmada birinci basamak sağlık hizmetine herhangi bir nedenle başvuran 65 yaş üstü bireylerde demans riski ve ilişkili faktörlerin araştırılması amaçlanmaktadır. Gereç Ve Yöntem Araştırmamız tek merkezli, kesitsel bir çalışma olarak tasarlandı. Bu çalışma Aydın İli Efeler merkez ilçesinde bulunan Aile Sağlığı Merkezlerinde 65 yaş ve üzeri hastaları kapsayacak şekilde hazırlandı. Örneklem büyüklüğü 450 kişi olarak belirlendi. Çalışma yapılacak aile sağlığı merkezleri altı kentsel ve iki kırsal yerleşimli olmak üzere rastgele seçildi. Araştırmada görüşülen gönüllü hastalardan bilgilendirilmiş onam formu alınarak Geriatrik Depresyon Ölçeği (kısa formu), Standartize Minimental Test, sosyodemografik özellikleri, kronik hastalıklar ve ilişkili faktörlerin sorgulandığı anket formu yüz yüze görüşme yöntemi ile uygulandı. İstatistiksel analiz SPSS (Statistical Package for Social Sciences) 18.0 programında yapıldı. Araştırmamızda tanımlayıcı istatistiksel yöntemler kullanılmıştır. Verilerin normal dağılıma uygunluğu Shapiro-wilk testi ile değerlendirilmiştir. Gruplar arası karşılaştırmalarda ki-kare testi, anlamlı bulunan nominal veriler için de lojistik regresyon analizi yapıldı.
Özet (Çeviri)
Aim There are only a few studies investigating dementia risk and related factors in our country. We aimed to investigate the dementia risk and related factors in subjects that are older than 65 years ego admitted to first line health services with any reason. Material and Method Our study is designed as a one centered sectional study. The study is established ton include the people older than 65 years admitted to Family Health Centers in Efeler region of Aydın. The sampling size is designated to have 450 subjects. The Family Health Centers included in the study were randomly selected as to be 6 urban and 2 rural. Geriatric Depression Scale (short form), Standardized Mini-mental Test, and face to face filled out survey forms questioning the socio-demographical characters, chronic diseases and related factors were applied to volunteer patients after their consent information were taken. Statistical analysis were done with SPSS (Statistical Package for Social Sciences) 18.0. In our study descriptive statistic methods were used. The suitability of normal distribution of data was tested by Shapiro-wilk test. Comparisons between groups were done by qi-square tests while logistic regression analyses were applied to significant nominal data. P values lower than 0.05 were accepted as significant. Results In our study totally 450 subjects that are older than 65 years were included. Of the participants, 209 (46.4%) were women and 241 (53.6%) were men. The mean age of the participants was 71.7±5.9. Dementia risk was detected in 11.6% (n=52) of 450 participants.