Hastanede yatan çocuklarda gelişen malnutrisyonun öngörülmesinde PNRS ve strongkids tarama yöntemlerinin karşılaştırılması
- Tez No: 548986
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKER GÜNAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Dr.Behçet Uz Çocuk Hastalıkları Ve Cerrahisi Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: Malnutrisyon artmış mortalite, morbidite, uzamış hastane yatış süresi ile ilişkilidir. Hastaneye başvuran hastanın yetersiz beslenme ve hastalığının oluşturduğu durum sonucu malnutrisyonda olması hastanede kalış süresini uzatır ve tedavinin başarısını olumsuz yönde etkiler. Hastane kaynaklı malnutrisyon ve komplikasyonlarının önlenebilmesi için özellikle hastaneye yatış anında azalmış nutrisyon ve gelişebilecek beslenme bozukluğu riskinin belirlenmesi önemlidir. Bu amaçla geliştirilmiş tarama yöntemleri mevcuttur. Bu çalışmanın amacı hastanede en az 48 saat yatışı olan 1ay-5 yaş arası çocuklarda malnutrisyon gelişimi açısından PNRS VE STRONGkids tarama yöntemlerinin malnutrisyonu öngörme güçlerinin karşılaştırılmasıdır. Gereç ve yöntem: Çalışmamız İzmir Dr. Behçet Uz Çocuk Hastanesi'nde, 2018 Mart – 2018 Eylül ayları arasında prospektif olarak yapıldı. Çalışmamıza 1 ay ile 5 yaş arasında en az 48 saat hastanede yatan hastalar dahil edildi. Hastaların yaş, cinsiyet, antropometrik ölçümleri, yatış süreleri, kronik hastalık varlığı, yatış tanıları, günlük vücut ağırlığı takibi, PNRS için 48 saatlik besin tüketim formları ve ağrı durumları kaydedildi. Hastalara yatışlarının 48. saatinde PNRS ve STRONGkids tarama yöntemleri uygulandı. Hastanede izleminde yatış ağırlığında %2 ve üzerinde kayıp olan hastalar malnutrisyon riski açısından anlamlı kabul edildi. Risk saptanan çocuklara beslenme desteği sağlandı. Taburculukta ise antropometrik ölçümleri tekrarlandı ve malnutrisyon varlığı değerlendirildi. Bağımsız değişkenlerin, bağımlı değişken üzerine etkisi uygun testlerle değerlendirildi. PNRS ve STRONGkids ölçeklerinin hastane malnutrisyonunu değerlendirmede duyarlılığı, özgüllüğü, pozitif ve negatif öngörme değerleri hesaplandı. Tüm analizlerde anlamlılık sınır değeri p0,05). Yatış anında 47 hastanın (%18,7) akut malnutrisyonu varken, 48 hastanın (%19,1) kronik malnutrisyonu, 9 hastanın (%3,6) ise akut ve kronik malnutrisyon bulguları mevcuttu. Kronik malnutrisyonu olan hastalarda kronik hastalık oranı daha yüksek saptandı (p=0,001). Hastaların PNRS ve STRONGkids puanları pozitif yönde orta derecede korele saptandı (r=0,684 p=0,001). PNRS ve STRONGkids puanlarına göre oluşturulan risk gruplarının aynı hastaları farklı risk gruplarına soktuğu belirlenmiş oldu (p=0,001). Hastaların %27,5'inde hastane malnutrisyonu geliştiği görüldü. Hem PNRS hem de STRONGkids'e göre yüksek riske sahip olanların hastane malnutrisyon oranları düşük riske sahip olanlara göre belirgin yüksek saptandı (p=0,001). Yatışı sırasında toplam 54 hastanın (%21,5) diyetine müdahale edildi. Beslenme müdahalesi yapılmayanlarda hastane malnutrisyonuna göre hesaplanan değerlerden PNRS'nin özgüllüğü %95,4, duyarlılığı %28,2, olumsuz öngörü değeri %81, olumlu öngörü değeri %65 olarak; STRONGkids'in ise özgüllüğünün %98,7, duyarlılığının %28,3, olumsuz öngörü değeri %82, olumlu öngörü değeri %86 olarak saptandı. Her iki ölçeğin de duyarlılığı düşük iken, özgüllüğü yüksek olarak bulundu. Sonuç: Hastane kaynaklı malnutrisyon ve komplikasyonlarının önlenebilmesi için özellikle hastaneye kabul sırasında besin alımının azalması ve gelişebilecek beslenme bozukluğu riskleri belirlenmesi için tarama ölçeklerinin kullanımı önerilmektedir. Çalışmamızda kullandığımız ölçeklerden PNRS ve STRONGkids pozitif yönde orta derecede korele saptandı. Hem PNRS hem de STRONGkids'e göre yüksek riske sahip olanların hastane malnutrisyon oranları düşük riske sahip olanlara göre belirgin yüksek saptandı. Hem PNRS hem de STRONGkids malnutrisyon riski olan hastaları saptamada olumlu araçlardır. Her iki ölçeğin de birlikte kullanılmasıyla malntutrisyon riski bulunan hastalar daha yüksek sıklıkla saptanabilir. Her iki ölçeğin de duyarlılığın düşük, özgüllüğünün yüksek olması ölçeklerin birlikte kullanımını desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
Aims: Malnutration is associated with increased mortality, morbidity and prolonged hospital length of stay. Malnutration caused by the insufficient nutrition and altered status of the primary disease causes extended hospital stay and results in poor outcome. It is crucial to determine the decreased nutritional status and the risk of developing malnutrition to prevent hospital malnutritation and its complications. There are developed screening tools aiming for that determination. The aim of this study is to compare the predictive capabilities of PNRS and STRONGkids screening tools for malnutrtion in 1 month–5 years old children, who were hospitalized at least 48 hours. Materials &Methods: Our study was made in Izmir Dr.Behcet Uz Children Hospital prospectively between 2018 March and 2018 September. Patients aged between 1 moth and 5 years old and who were hopitalized at least 48 hours were included. Patients' age, gender, anthropometric measurements, length of stay, presence of a chronic disease, admission diagnosis, daily body-weight follow-up, 48-hour food consumption forms for PNRS and pain status were registered. PNRS and STRONGkids screening tools were performed to patient within the 48th hour of adminission. During hospital stay patients with more than 2% of admission weight loss accepted as significant in malnutrition risk. Nutrition support were started to patients in malnutrition risk. At discharge antropometric measurments and nutrition status were re-eveluated. The affect of the independent variables on the dependent variables are evaluated with appropriate tests. The sensitivity, specificity, positive and negative predictive values for evaluating hospital malnutration of PNRS and STRONGkids screening tools were calculated. p value 0,05). At the time of admission, acute malnutrition was observed in 47 (18,7%) patients, chronic malnutrition in 48 (19.1%) patients and acute-chronic nutrition in 9 (3,6%) patients. Chronic disease was found higher in patients with chronic malnutrition (p=0,001). The PNRS and STRONGkids scores of patients were found to be moderately correlated positively (r=0,684 p=0,001). Risk levels determined by PNRS and STRONGkids scores were different for some of the patients. The prevelance of hospital malnutrition was found 27,5%. Hospital malnutrition ratios were significantly higher in high-risk group according to both PNRS and STRONGkids then the low-risk group (p=0,001). At the time of admission 54 (21,5%) patients were given nutritional support. Analysis of the data of patients without nutritional support revealed that, for PNRS the specificity was 95,4%, sensitivity was 28,2%, negative predictive value was 81.0% and positive predictive value was 65,0%. For STRONGkids the specificity was 98,7%, sensitivity was 28,3%, negative predictive value was 82.0% and positive predictive value was 86,0%. Both of of the screening tools' sensitivity was found to be low and specificity was high. Conclusion: It is recommended to use the screening tools to determine the inadequate intake and the risk of malnutration at the time of admission to prevent hospital malnutrition and its complications. In our study the PNRS and STRONGkids scrores of patients were detected moderately correlated positively. Hospital malnutrition ratios were significantly higher in high-risk groups according to both PNRS and STRONGkids then the low-risk group. For detecting the hospital malnutrition both PNRS and STRONGkids are favorable screening tools. By using the PNRS and STRONGkids together the patients with malnutrition can be detected more accurently. Because of two screening tools' sensitivity is low and specificity is high; it is suggested to use both of them.