Vücuttaki skarlar üzerine uygulanan lazer tedavisinin etkinliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effectiveness of laser treatment for scars on the body
  1. Tez No: 548987
  2. Yazar: MEHMET ESAT OLGUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNAN ÖKSÜZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gülhane Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Amaç: Skar yara iyileşmesinin bir sonucudur. Skar yönetiminde farklı tedavi yöntemleri kullanılmaktadır. Ablatif, fraksiyonel Erbiyum: yttrium-aluminyum-garnet (Er: YAG) lazer kullanımı, skar tedavisinde kullanılan bir yöntemdir. Bu çalışmada vücuttaki skarlar üzerinde uygulanan ablatif, fraksiyonel Erbiyum: yttrium-aluminyum-garnet (Er: YAG) lazerin, skarlar üzerine etkinliğinin retrospektif olarak değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Kliniğimizde 1 Aralık 2016 ile 1 Ocak 2019 tarihleri arasında skar nedeniyle ablatif, fraksiyonel Er:YAG lazer uygulanmış olan 52 hastanın kayıtları retrospektif olarak incelendi. Hasta kayıtlarından hastaların klinik özellikleri, demografik özellikleri, tedavi parametreleri, lazer tedavisi öncesi ve sonrası fotoğrafları, hasta ve gözlemci skar değerlendirme ölçekleri incelendi. Tedavi öncesi ve sonrası hasta ve gözlemci skar değerlendirme ölçekleri istatiksel olarak karşılaştırıldı. İstatiksel inceleme için öncelikle normal dağılıma uygunluk testi yapılmış olup ardından SPSS 20.0 programı yardımıyla Wilcoxon testi uygulanmıştır. Bulgular: Hasta ve gözlemci skar değerlendirme ölçeklerine göre tedavi öncesi ve sonrası veriler incelendiğinde tüm değişkenler hastaların ve gözlemcinin değerlendirmeleri sonucunda tedavi öncesi ve sonrası arasında farklılık yaratmıştır. Bu fark olumlu bir farktır.
Özet (Çeviri)
Aim: Scar is a result of wound healing. Different treatment methods are used in scar management. The use of ablative fractional Erbium: yttrium-aluminum-garnet (Er: YAG) laser is a method used in the treatment of scarring. The aim of this study was to retrospectively evaluate the efficacy of the ablative, fractional Erbium: yttrium-aluminum-garnet (Er: YAG) laser applied on scars on the body. Method: The data of 52 patients who were treated with ablative, fractional Er: YAG laser between 1 December 2016 and 1 January 2019 were retrospectively analyzed. Clinical characteristics, demographic characteristics, treatment parameters, pre-laser and post-laser photographs of patients, patient and observer scar assessment scales were evaluated. Patient and observer scar assessment scales which were applied before and after treatment were compared statistically. For statistical analysis, a normality tests was performed and then Wilcoxon test was applied with SPSS 20.0 program. Results: When the pre-treatment and post-treatment data were evaluated according to the patient and observer scar assessment scales, a significant difference was found in all variables as a result of the evaluations of patients and observers. This difference is a positive difference.