Sağlık hizmetlerinde fiyatlandırma politikalarının hastane seçimine etkisi: Bir özel hastane örneği
The effect of pricing policies of healthcare services on hospital selection: A sample of private hospital
- Tez No: 549022
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYHAN ULUDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmanın amacı, sağlık hizmetlerinde fiyatlandırma politikalarının hastane seçimine etkisinin tespit edilmesidir. Bu amaç doğrultusunda nicel verilere dayalı tarama modelinde bir araştırma yürütülmüştür. Araştırmanın örneklemini, Konya il merkezinde yer alan özel bir hastanede sağlık hizmetinden faydalanan kolayda örnekleme yöntemi yoluyla seçilen 277'si kadın ve 223'ü erkek toplam 500 hasta oluşturmuştur. Hastalara ait veriler anket yöntemi ile toplanmış ve istatistik programı ile analiz edilmiştir Tanımlayıcı istatistikler, t testi, ANOVA testi analizleri ve iki kategorik veri arasındaki ilişkiyi incelemek için ki-kare testi kullanılmıştır. Ayrıca değişkenlerin ilişki düzeyini tespit etmek için Contingency Coefficient, Cramer's V değerleri incelenmiştir. Çalışmanın yürütüldüğü özel hastanede ücret tarifesindeki indirimin olduğu kampanyalı dönem ve kampanyasız dönem hasta sayısı hastane veri tabanından alınmıştır Hastaların yaklaşık üçte ikisi muayene ücretinin önemli olduğunu belirtmiştir. Yine hastaların yaklaşık %60'ı yapılan kampanyaların hastane seçimini etkileyeceğini belirtmiştir. Ayrıca dört hastadan yaklaşık olarak üçünün hastanenin ücret bilgisine doğrudan hastaneden ve afiş, broşür vb. araçlardan ulaştığı görülmüştür. Hastaların, hastane seçiminde göz önünde bulundurdukları en önemli nedenlerden biri tüketici maliyetidir. Dolayısıyla fiyatlandırma politikaları hastaların hastane seçiminde önemli bir etken olarak görülebilir. Tez çalışmalarından elde edilen veriler ışığında muayene ücretinin miktarı ve indirim kampanyaları gibi sağlık hizmetlerinde fiyatlandırma politikalarının hastane seçimine etkisi hasta sayıları ile kıyaslandığında ciddi bir fark göstermemektedir. Hastanelerin tercih edilebilirliği artırmak amacıyla yaptıkları politikalarda öncelikle memnuniyeti etkileyen faktörlerden güven faktörü üzerinde durulmalı, bu yönde kurumsal çalışmalar yapılmalıdır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the effect of pricing policies in health care services on hospital selection. For this purpose, a survey was conducted in the survey model based on quantitative data. The sample of the study consisted of a total of 500 patients (277 females and 223 males) who were selected from a private hospital in Konya city center by easy sampling method. The findings of research was analyzed with an statistics programme. Descriptive statistics, t test, ANOVA test and to evaluate the relation between two categorical data, Chi-square test were used. Also, to determine the relation level of variables, Contingency Coefficient and Cramer's V values were examined. The number of patients were gathered from data of hospital both with campaign discount and without campaign discount. Approximately two thirds of the patients stated that the examination fee was important. Around 60% of the patients stated that the campaigns would affect the choice of the hospital. In addition, approximately three out of four patients have information about hospital wages directly from the hospital and posters, brochures and so on. Customer cost is one of the most important factors in hospital preference,so pricing policy is an important effect in hospital preference. In the view of their studies, when the pricing policies like cost of examination and campaign discounts are compared with number of patients in hospital preference, there is no significant difference. To increase hospital preference, reliability factor, which may affect satisfaction, should be carried out for this.