Diyarbakır ili pamuk alanlarından toplanan tetranychus urticae (Koch) (Acari: Tetranychidae) popülasyonlarında abamectin
Abamectin resistance in tetranychus urticae (Koch) (Acari: tetranychidae) populations collected from cotton production areas in Diyarbakır province
- Tez No: 549048
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL YORULMAZ SALMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 37
Özet
Bu çalışmada, 2017 yılı pamuk üretim sezonu boyunca Diyarbakır ili ve ilçelerinden toplanan T. urticae Koch (Acari: Tetranychidae) popülasyonlarında abamectin direnç gelişimi bioassay ve biyokimyasal yöntemlerle araştırılmıştır. Diyarbakır ilinde yoğun olarak pamuk üretimi yapılan Bismil ilçesinden 3, Çınar ilçesinden 3, Yenişehir ilçesinden 3, Sur ilçesinden 2, Kayapınar ilçesinden 2, Ergani ve Eğil ilçelerinden 1 olmak üzere 15 adet T. urticae popülasyonu toplanmıştır. Çalışma sonucunda abamectin için Bismil 1, Bismil 2, Bismil 3, Çınar 1, Çınar 2, Çınar 3, Kayapınar 1, Kayapınar 2, Ergani, Eğil, Sur 1, Sur 2, Yenişehir 1, Yenişehir 2 ve Yenişehir 3 popülasyonları için direnç oranları sırasıyla 289, 267, 342, 190, 269, 206, 132, 97, 116, 57, 204, 75, 204, 164 ve 135 kat olarak belirlenmiştir. Ayrıca aynı popülasyonlar için esteraz enzim ektiviteleri sırasıyla; 25.25, 24.11, 26.78, 23.12, 25.65, 22.15, 20.12, 18.18, 20.14, 16.15, 23.25, 19.14, 25.13, 24.98, 22.16 mOD min-1 mg-1; GST enzim aktiviteleri ise 6.12, 7.14, 7.78, 6.18, 7.15, 8.45, 7.25, 4.15, 5.25, 5.56, 7.28, 4.78, 6.56, 5.45, 5.35 mOD min-1 mg-1 olarak belirlenmiştir. Hassas popülasyonda ise esteraz ve GST enzim aktiviteleri sırasıyla 9.48 ve 3.11 mOD min-1 mg-1 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the development of abamectin resistance in T. urticae Koch (Acari: Tetranychidae) populations collected from Diyarbakır province and districts during 2017 cotton production season was investigated by bioassay and biochemical methods. In Diyarbakır province total 15 populations of T. urticae were collected; 3 populations from Bismil district, 3 populations from Çınar district, 3 populations from Yenişehir district, 2 populations from Sur district, 2 populations from Kayapınar district, 1 population from Ergani district and 1 population from Eğil district. The resistance ratios for Bismil 1, Bismil 2, Bismil 3, Cinar 1, Cinar 2, Cinar 3, Kayapinar 1, Kayapinar 2, Ergani, Egil, Sur 1, Sur 2, Yenisehir 1, Yenisehir 2 ve Yenisehir 3 was found to be 289, 267, 342, 190, 269, 206, 132, 97, 116, 57, 204, 75, 204, 164 and 135-fold, respectively. Also esterase and GST enzyme activities for the same populations was found to be 25.25, 24.11, 26.78, 23.12, 25.65, 22.15, 20.12, 18.18, 20.14, 16.15, 23.25, 19.14, 25.13, 24.98, 22.16 and 6.12, 7.14, 7.78, 6.18, 7.15, 8.45, 7.25, 4.15, 5.25, 5.56, 7.28, 4.78, 6.56, 5.45, 5.35 mOD min-1 mg-1, respectively. The esterase and GST enzyme activities of the susceptible population was found to be 9.48 ve 3.11 mOD min-1 mg-1, respectively.