Biathlonda atış isabetini etkileyen bazı fizyolojik faktörlerin incelenmesi
İnvestigation of some physiological factors affecting of shooting accuracy in Biathlon
- Tez No: 549047
- Danışmanlar: PROF. DR. SERKAN HAZAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Yapılan bu çalışmanın amacı Biathlon milli takım sporcularının maksimum oksijen kullanma kapasiteleri, atış öncesi nabız sayıları ve atış esnasndaki solunum frekanslarının atış isabet oranlarına etkisinin incelenmesi ve literatür içinde tartışılmasıdır. Çalışmaya Biathlon Kayak Milli Takımında faal olarak sporculuk yapan yaş ortalamaları 18,73 sporculuk yılı ortalamaları 6 yıl olan 8 erkek ve 7 bayan milli sporcu katılmıştır. Ölçümler, deniz seviyesinden ortalama yükseltisi 1600 m olan Erzurum / Kandilli kayaklı koşu ve biathlon tesislerinde Uluslar arası Biathlon Birliği tarafından (İBU) onaylı biathlon pistinde alınmıştır. Sporcuların MaxVO2 değerlerini tespit etmek için Bruce Treadmill Test Protocol uygulanmıştır. Sporcuların kayaklı koşu yüklenmeleri istrahat kalp atım sayısı (İKAS) yöntemi kullanılarak yüklenme yoğunluğu % 40-60 ve 80 lik kalp atın frekansları hesaplanmış ve RC3 GPS kalp atış hızı monitörlü saat kullanılarak kontrol altında tutulmuştur. Üç farklı yüklenme şiddeti ile atış alanına gelen sporcuların soluk frekansları, nabız toparlanma süreleri ve atış isabet oranları tespit edilmiştir. Sporcuların soluk frekansları sporcular mat üzerine yerleştikleri andan itibaren mat üzerinden ayrılıncya kadar araştırmacı tarafından göğüs hareketleri takipı edilerek sayılmıştır. Atış isabetleri ise İBU onaylı Biathlon atış alanında ki elektronik hederfler ile anlık olarak gözlemlenerek ölçülmüştür. Yapılan çalışmada elde edilen veriler SPSS programına işlenerek tanımlayıcı istatistikleriyapılmıştır. Farklı yaklaşma hızlarında elde edilen verilerin karşılaştırılmsında Tekrarlı ölçümlerde varyans analizi, çoklu karşılaştırmalarda bonferroni analizi, kolerasyon analizlerinde ise Pearson korelasyon analizi yapıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the maximum oxygen use capacity, heart rate, respiratory frequencies and running velocity before the shooting and the peformance of Biathlon National Team athletes. The aim of this study is to investigate the using maximum oxygen capacity of Biathlon national team athletes, the number of pulses before the shooting and the effects of respiratory frequencies on the firing rate during shooting. Study consist Biathlon Ski National Team active in the age of the average age of the sporting 18,73 years of sports year, 6 male and 7 female national athletes averaged 6 years. The measurements were taken at the Biathlon Union approved by the International Biathlon Association (IBU) in Erzurum / Kandilli ski run and biathlon facilities with an average elevation of 1600 m above sea level. Bruce Treadmill Test Protocol was used to determine MaxVO2 values of athletes. Skiing loads of athletes were determined by using resting heart rate (HRAS) method, load density of 40-60% and 80% heart rate were calculated and controlled by using RC3 GPS heart rate monitor. Three different load intensity of the athletes arriving to the firing range, pulse recovery time and shot rates were determined. The athletes' pale frequencies were counted through the chest movements by the researcher so the athletes settled on the mat while the moment they were placed on the mat. The firing hits were measured with the electronic observation of the Biathlon firing range. The data obtained in this study were processed in SPSS program and descriptive statistics were made. In the comparison of the data obtained at different approach speeds, variance analysis was used for repeated measurements, bonferroni analysis was used for multiple comparisons, and Pearson correlation analysis was used for collation analyzes.