Üç boyutlu çelik çerçeve sistemlerinde merkezi ve dış merkezli çapraz kullanımı etkilerinin statik itme analizi yöntemi ile araştırılması
The investigation on the effect of using concentrically and eccentric brace in three dimensional steel frames with static pushover analysis method
- Tez No: 549055
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ KÖKEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Konya Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Son yıllarda özellikle deprem bölgelerinde yapılan tasarımlarda binaların karşılaşabileceği depremlere hazırlığı için veya geçirmiş olduğu deprem sonrası kendi yükleri altındaki durumunun incelenmesi için elastik ötesi davranışlarının incelenmesi büyük önem kazanmıştır. Sistemlerin deprem yükleri altında elastik ötesi davranışlarının incelenmesi ve değerlendirilmesi tasarım hakkında daha anlamlı sonuçlar ortaya çıkarmaktadır. Mevcut veya yeni yapılacak binaların deprem performansları kolayca belirlenebilmektedir. Bu tez çalışmasında statik itme analizi hakkında ilk olarak genel bilgiler verilmiştir. Yapı sistemlerinde statik itme (push-over) analizinin kullanımı ele alınmış ve 3 boyutlu çelik çerçeve sistemlerinde çapraz kullanımının etkisi statik-itme analizi yöntemi ile belirlenmeye çalışılmıştır. Bu işlemler yapılırken FEMA ve ATC yönetmeliklerinden faydalanılmıştır. 1 adet 3 katlı çaprazsız, 1 adet 5 katlı çaprazsız, 6 adet 3 katlı çaprazlı ve 6 adet 5 katlı çaprazlı toplamda 14 adet çerçeve sistem seçilerek kıyaslamalar yapılmıştır. Çerçeve sistemlerinin üç boyutta analizi SAP 2000 programından faydalanılarak yapılmış ve statik itme analizi yapılan sistemlerin değerlendirmeleri sonuç bölümünde verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In recent years, for the earthquakes that buildings can face, especially in designs made in earthquake zones or after the earthquake that has undergone to investigate the situation under their own loads the examination of the elastic behavior has gained great importance. Examination of the elastic behavior of systems under earthquake loads and the assessment reveals more meaningful results about the design. Earthquake performances of existing or new buildings can be easily determined. The first general information about static push-over analysis was given in this thesis study. Use of static push-over analysis in building systems has been to handle And the effect of cross use in 3D steel frame systems has been determined by the static-thrust analysis method. FEMA and ATC regulations have been utilized during these procedures. Different frame systems were selected and comparisons were made. Three-dimensional analysis of frame systems was made by utilizing the SAP 2000 program and the evaluations of the systems of static thrust analysis are given in the result section.