Hitit ekonomisinin temel unsurları
Basic items of Hitit economy
  1. Tez No: 549056
  2. Yazar: TOLGA HAN ARUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESMA REYHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eskiçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
Ekonomi insanlığın hayatta kalması için şüphesiz en önemli unsurlardan birisidir. Tarihi çağlar boyunca insanlar hayatta kalabilmek için karşılaştığı problemlere çözüm arayışına girmişler-dir. Bu bağlamda temel gereksinimleri olan beslenme, barınma ve giyinme ihtiyaçlarını karşılayabil-mek adına çözümler üretmiştir. Üretilen bu çözümler uygarlıkların gelişmesi ile sistemlere dönüşmüş-tür. M.Ö. 2. bin yıl Anadolu'sunda Hititler'in kurmuş oldukları ekonomik sistem incelendiğinde söz konusu sistemlerin en iyi örneklerini görürüz. Geliştirdikleri ekonomik sistem ile tarım, hayvancık ve madencilik unsurlarını çağın şartlarına göre en iyi şekilde kullanmışlardır. Oluşturdukları sistem Hitit-lerden sonra kaybolmamış, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı imparatorluğunda da benzer şekilleriyle kullanılmıştır. Araştırmamız Hitit Ekonomisinin temel unsurları olan tarım, hayvancılık ve madenci-lik unsurlarının işleyişini ve ekonomideki yerini incelemeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Economy is undoubtedly one of the most important elements for human survival. Throug-hout the historical ages, mankind has been searching for solutions to the problems it faces in order to survive. In this context, he has produced solutions in order to meet the basic necessities of nutrition, dressing and dressing. These solutions are transformed into systems with the development of civiliza-tions. B.C. When we look at the economic system of the Hittites in Anatolia in the second millennium, we see the best examples of such systems. They have used the economic system they developed and the elements of agriculture, livestock and mining in the best way according to the conditions of the times. The system they formed was not lost after the Hittites, but was used in similar ways in the By-zantine, Seljuk and Ottoman empires. Our research aims to examine the functioning of the elements of agriculture, livestock and mining which are the basic elements of the Hittite Economy and its place in the economy.