39 numaralı Kalabend defterinin transkribi ve değerlendirilmesi
The transcription and evalution of the 39 number Kalabend registry
  1. Tez No: 549087
  2. Yazar: CUMA DOĞAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM POYRAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 486
Özet
Osmanlı Devleti'nin cihân-şümûl bir imparatorluk haline gelmesinde hukûk sisteminin önemli bir yeri vardır. İmparatorluk, geçmişten aldığı miras ile kendine has bir hukûk sistemi tesis etmiştir. Bu hukûk sistemi içerisinde Kalabend, Şer'iyye Sicilleri ve Ahkâm defterleri önemli bir yer tutmaktadır. Osmanlı Devletinde XVII.yüzyıldan itibâren belirgin şekilde uygulanmaya başlanan ve XVIII.yüzyılda yaygınlaşan Kalabend defterlerinde işlenen suçlara karşılık küreğe koyma, sürgün ve uyarı gibi verilen ceza türleri bulunmaktadır. Ele aldığımız 39 numaralı Kalabend defteri'nde, Hicri Evâ'il-i Zi'l-hicce 1245 ve Evâsıt-ı Şa'bân 1249 (M. 1830-1834) yılları arasındaki işlenen suçlar ve bu suçlara verilen cezalar ve ıtlâk edilme süreçleri incelenmiştir. Aynı defterde toplumsal yaşamın kesintiye uğramaması için merkeze yapılan şikâyetler dikkate alınmış ve görevliler tarafından gerekli müdahalelerde bulunulmuştur. Osmanlı Devleti, halkının dirliğine ve düzenine halel getirecek davranışlara müdahale yetkisini her zaman saklı tutarak suç işleyenlere karşı gerekli cezaları vermekten çekinmemiştir. Bu süreçte, suçlular birçok cezaya çarptırılmıştır. Devlet, suç işleyenleri sürekli denetim altında tutarak ıslah etmeyi amaçlamıştır.
Özet (Çeviri)
The legal system has an important place in the Ottoman Empire to become an empire. The Empire has established a unique legal system with the legacy of the past. Within this legal system, the Kalabend, Şer'iyye Registry and Ahkâm Registry has an important place holds. The Ottoman Empire in the 17th century began to be applied significantly In the Kalebend registry, which are widespread and in the 18th crimes against, there are some types of punishments, such as küreğe koyma, exile and warning. In the 39th issue of the Kalabend registry between Hicri Evâ'il-i Zi'l-hicce 1245 and Evâsıt-ı Şa'bân 1249 (Gregorian 1830-1834) the crimes and the penalties and crimes against these crimes were examined. In order to prevent disruption of social life in the same registry, complaints to the center were taken into account and necessary interventions were made by the officials. The Ottoman Empire did not hesitate to give the necessary punishments against the perpetrators by always keeping its authority to intervene in the behaviors that would prejudice the order and order of its people. In this process, criminals were sentenced to many penalties. The Empire aimed to improve the crimes of the perpetrators under constant control.