Çin Halk Cumhuriyeti Qinghai eyaletinde yaşayan salırların günümüzdeki kültürü
The current culture of the salar who living in Qinghai province in People's Republic of China
- Tez No: 549097
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RABİA EBRAR AKINCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Antropoloji, Sosyoloji, Tarih, Anthropology, Sociology, History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antropoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Dünya Türkmenleri içinde belki de en bilinmeyen Türkmen grubu Çin Türkmenleri yani“Salır”Türkmenleridir, Türkiye'de Çin'deki Salır Türklerin etnik Grubu alanını sınırlı sayıda araştırma ve dokümantasyon bulunmaktadır.14. Yüzyılda Orta Asya'dan Çin'e Göç eden Salırların atalarının taşınmasından sonraki 700 yıl hakkında çok az bilgi vardır. Bu nedenle, bu çalışma, Çin Halk cumhuriyeti Qınghai eylatinde yaşayan Salır grubunu, mümkün olduğu kadar etnik kimliğinin bir vaka incelemesi olarak çalışmak ve analiz etmek için araştırma konusu olarak ele almaktadır. Bu tez çalışması alan araştırmasına dayanmaktadır ve alanda toplanan verilerinden yola çıkarak tez konusu açıklanmaya çalışılacaktır. Makalenin içeriği, yerel Salar etnik grubunun, günümüz yayıncı kültürünün değişimlerini ve gelişimini anlamak için din, dil ve gündem yaşamının özelliklerinden açıklamalarının yapılmasına dayanmaktadır,Çin halk Cumhuriyeti 'nin Qinghai eyaletine bağlı Xunhua Salır Otonom İlçesi'nde yaşayan Salır Türklerinin etnik kimliklerini ve kültürel bağlamda meydana gelen değişimlerini araştırmaktır. Bu çalışmada salır Türklerin kültürel kimlik bilincinin şekillenmesi küreselleşme sürecinde kendilerin kimlik krizi, Kültür krizi ve geleneksellik be modernlik arasında tutumu icelendi.
Özet (Çeviri)
Among the world's most Turkic people, perhaps the least known is the Turkmen living in China, also known as the salar. Turkey has relatively little research and literature on the ethnic group of Sarah living in China. Around the 14th century, the ancestors of the salar migrated from Central Asia to China. In the 700 years since then, the culture and information about the Salar community has been poorly understood. Therefore, in this paper, I try to study the identity of the Salar group who living in China and and culture of salır as a case .This thesis study is based on field research and it will be tried to explain the thesis topic based on the data collected in the field. The content of the article is based on a series of ethnic characteristics of the local Salar religion, language and daily life, to understand the cultural changes and development of the salar group living in China in today's society. The aim of this study is to investigate the ethnic identities and changes in cultural context of Salır Turks living in the autonomous district of Xunhua in Qinghai province of China. This article mainly describes the identity of the salar people in their globalization and their identity, as well as the identity crisis, cultural crisis and the attitude between tradition and modernity.