Ağır bronşiolit gelişimini öngörücü risk faktörlerinin belirlenmesi
Determination of predictive risk factors for severe bronchiolitis
  1. Tez No: 549140
  2. Yazar: MUHAMMED NEBİ ÇALIŞKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET TEKİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Amaç: Akut bronşiolit özellikle iki yaş altındaki çocuklarda sık görülen bir alt solunum yolu hastalığıdır. Hastalığın sık görülmesine, klinik olarak ağır seyretmesine ve bronşiolit nedeniyle hastaneye yatışların artmasına neden olan birçok faktör belirlenmiştir. Bu çalışmada daha önceden kronik hastalık öyküsü olmayan ve sağlıklı görünen akut bronşiolit olgularında, ağır bronşiolit gelişimini öngörücü kişisel, ailesel ve çevresel risk faktörlerinin belirlenmesi amaçlandı. Gereç ve yöntem: İleriye dönük olarak gerçekleştirilen bu çalışmada, 1 Şubat 2018 ile 28 Şubat 2019 tarihleri arasında akut bronşiolit tanısı ile hastaneye yatışı yapılan, yaşları 1-24 ay arasında değişen 440 çocuk alındı. Hastaların cinsiyet, yaş, vücut ağırlığı, doğum haftası, doğum şekli, beslenme şekli, geçirilmiş hışıltı atağı öyküsü gibi özgeçmişine ait özellikler; ailede astım, sigara kullanım öyküsü, ebeveyn eğitim durumu gibi ailesel faktörler; yaşam yeri, ev tipi, ısınma şekli, evde yaşayan kişi sayısı gibi çevresel faktörler ile fizik muayene bulguları, laboratuvar verileri, bronşolit derecesi ve oksijenasyon ihtiyacı gibi veriler kaydedildi. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 440 hastanın 277'si (% 63) erkek, 163'ü (% 37) kızdı. Hastaların 85'i ağır bronşiolit, 355'i hafif-orta bronşiolit olarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Objective: Acute bronchiolitis is a common lower respiratory tract disease especially in children under two years of age. A number of factors have been identified that cause the disease to become widespread, clinically severe, and increase the rate of hospitalization. The aim of this study was to determine the predictive personal, familial and environmental risk factors for the development of severe bronchiolitis in patients with acute bronchiolitis who had no previous chronic disease. Materials and methods: In this prospective study, 440 children aged between 1-24 months, who were hospitalized the diagnosis of acute bronchiolitis, were examined between February 1, 2018 and February 28, 2019. The patient's history, such as gender, age, body weight, week of birth, mode of delivery, diet and history of wheezing, familial factors such as asthma, history of smoking and parental education, environmental factors such as residential place, home type, warming pattern and number of people living at home, physical examination findings, laboratory data, degree of bronchiolitis and need for oxygenation were recorded. Results: Of the total patients, 277 (63%) were male and 163 (37%) were female. Of these, 85 were considered as severe bronchiolitis and 355 as mild to moderate bronchiolitis.