Endoskopi hemşireliği hasta bakım uygulamalarının kolonoskopi işlem kalitesi üzerine etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of endoscopic nursing patient care practices on colonoscopy procedure quality
- Tez No: 549269
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MAHMURE AYGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gastroenteroloji, Hemşirelik, Gastroenterology, Nursing
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Biruni Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışma, hazırlık eğitiminin kolonoskopi kalitesi üzerine etkisini araştırmak için prospektif, randomize kontrollü bir çalışma olarak yapılmıştır. Çalışmaya Haziran - Aralık 2018 tarih aralığında İstanbul İl Sağlık Müdürlüğüne bağlı bir eğitim ve araştırma hastanesinin endoskopi ünitesine kolonoskopi yaptırmak için başvuran 306 hasta (150 deney, 156 kontrol) katıldı. Araştırmanın verileri“Kolonoskopi Veri Toplama Formu”ile toplandı. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistiksel metodlar (ortalama, standart sapma, frekans) ve Kruskal Wallis testi, Mann Whitney U test, Student t test, Ki Kare testi, Fisher's Exact test, Fisher Freeman Halton test ve Continuity (Yates) Düzeltmesi, Pearson korelasyon analizi kullanıldı. Sonuçlar %95 güven aralığında, anlamlılık p0,05), polip saptama oranlarını anlamlı olarak arttırmadığı (p>0,05), hasta memmuniyetini ve hastaların hazırlık uygulamalarına uyumunu arttırdığı belirlendi. Sonuç olarak, kolonoskopi işlemine yönelik hasta uyumu ve kolonoskopi işlem kalitesinin arttırılması için, hasta hazırlığında, yazılı bilgilendirmelere ek olarak, bilgilendirme sunusu eşliğinde yüz yüze eğitim, bir bilgilendirme broşürü ve işlem öncesi telefonla hatırlatma görüşmelerinin yapılması önerilir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted as a prospective, randomized controlled trial to investigate the effect of preparatory education on colonoscopy quality. The study included 306 patients (150 experiments, 156 controls) who were admitted to the endoscopy unit of a training and research hospital of the Istanbul Provincial Health Directorate between June and December 2018. The data of study were collected by“Colonoscopy Data Collection Form ”.Descriptive statistical methods (mean, standard deviation, frequency) and Kruskal Wallis test, Mann Whitney U test, Student's t test, Chi square test, Fisher's Exact test, Fisher Freeman Halton test and Continuity Correction, Pearson correlation analysis were used to evaluate the data. The results were evaluated at 95% confidence interval and p 0,05), it did not significantly increase the detection rates of polyps (p> 0,05), increased the patient satisfaction and their compliance with the preparatory practices. As a result, in order to improve patient compliance to colonoscopy and increase the quality of colonoscopy, patient preparation can be given face to face training, in addition to written information, an informative brochure can be given and information can be made by phone calls.