Yenidoğan trombositopenilerinde ortalama trombosit hacmi, trombopoietin düzeyi ve immatür platelet fraksiyonunun trombositopeni etiyolojisinde ve klinik izlemdeki rolü
The role of mean platelet volume, thrombopoietin level and immature platelet fraction in thrombocytopenia etiology and clinical follow-up in neonatal thrombocytopenia
  1. Tez No: 549350
  2. Yazar: NURGÜL KARAKAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEDİHA AKCAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
AMAÇ: Yenidoğanlarda trombositopeni; yenidoğan yoğun bakım ünitelerinde yüksek oranlarda görülebilmektedir. Trombositopeni sık görülmesinin yanında yenidoğanlarda önemli mortalite ve morbidite nedenleri arasındadır. Yenidoğan trombositopenisinin patogenezi henüz tam olarak aydınlatılamamıştır. Bu çalışmada yenidoğan trombositopenisinin etiyolojisinin belirlenmesinde ve tedavisinde trombosit sayısının yanında ortalama trombosit hacmi (MPV), trombopoietin (TPO) ve immatür platelet fraksiyonu(İPF)'nun rolünü belirlemeyi amaçladık. GEREÇ VE YÖNTEM: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesinde 1 Temmuz 2018 ile 15 Şubat 2019 tarihleri arasında trombositopeni tanısı ile takip edilmiş olan yenidoğanlar ve aynı sayıda trombositopeni gelişmeyen yenidoğanlar çalışmaya alındı. Olguların öykü, özgeçmiş ve soygeçmişleri, klinik izlemdeki özellikleri yenidoğan yoğun bakım ünitesindeki takip dosyalarından elde edildi. MİNDRAY BC-6800 modeli hematoloji cihazı ile tam kan sayımı ve İPF ölçümleri yapıldı. ELISA yöntemi ile serum TPO düzeyleri çalışıldı. İstatistiksel analizler için SPSS paket programı ile yapıldı. Analizlerde Student t-testi, Ki–Kare, Pearson korelasyon analizi ve One Way ANOVA/Kruskal Wallis testi kullanıldı. İstatistiksel olarak p değeri
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE:Thrombocytopenia in neonates can be seen at high rates in neonatal intensive care units as 25%.Besides thrombocytopenia is frequent;it is a common cause of mortality and morbidity in newborns.The pathogenesis of neonatal thrombocytopenia has not yet been fully elucidated. In this study, we aimed to determine the role of platelet volume (MPV), thrombopoietin (TPO) and immature platelet fraction as well as platelet counts in the diagnosis and treatment of neonatal thrombocytopenia. MATERIALS AND METHODS:Neonates who were diagnosed with thrombocytopenia between January 1, 2018 and February 15, 2019 in the Neonatal Intensive Care Unit of Aydın Adnan Menderes University Medical Faculty Hospital were included in this study. The history, history and family history of the cases and the characteristics of the clinical follow-up were obtained from the follow-up files in the neonatal intensive care unit. Complete blood count and IPF measurements were performed with the MİNDRAY BC-6800 model hematology device. Serum TPO levels were determined by ELISA method. SPSS was used for statistical analysis. Student's t-test, Chi-Square, Pearson correlation analysis and One-Way ANOVA / Kruskal Wallis test were used in the analyzes. Statistically p value