Çok ölçütlü karar verme yöntemlerinden AHP ve TOPSIS ile araba seçimi
Car selection by applying multi-criteria decision making methods AHP and TOPSIS
- Tez No: 549415
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET REHA BOTSALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Günümüzde otomotiv sektörü çok gelişme göstermekte olup tüketicilere birçok alternatif marka ve model sunmaktadır. Araba almak isteyen bir kişi bu koşullarda seçim yaparken bu kadar çeşitliliğin arasında zorlanmaktadır. Bir kişi araba almak istediğinde karşısına birçok araba modeli ve ölçüt çıkacaktır. Bu ölçüt ve modeller her insana göre farklılık göstermektedir. Uygun olan modeli seçmek isteyen bir kişi, bazısı uygun fiyatlı olması nedeniyle bazısı güvenli olması nedeniyle ve bunun gibi birçok ölçütlere göre tercihine yön vermektedir Bu çalışmada araba seçimi yaparken önemli olan ölçütler belirlenmiş ve istenilen 4 adet araba modeli arasından seçim yapılmıştır. Ölçütler belirlenirken araştırma yapılmış olup en çok dikkat edilen ölçütler baz alınmıştır. AHP ve TOPSIS yöntemi probleme uygulanmış ve her iki yöntemde en iyi alternatifin farklı olduğu ortaya çıkmıştır. Bu da gösteriyor ki karar verme problemlerinde bir tane çok ölçütlü karar verme yönteminin kullanılması sağlıklı sonuçlar vermeyebilir. Bu nedenle her iki yöntemde elde edilen her bir alternatifin sonuç değerleri birbirleriyle karşılaştırılmış ve en iyi alternatif aralarından seçilmiştir.
Özet (Çeviri)
Automotive sector has been developing significantly and it offers many alternative brands and models to the consumers. Since a great variety of car brand and model alternatives are available for the costumers, when costumers decide to buy a car, they have great difficulty to make a selection under these circumstances. Moreover, another difficulty arising during the selection is that the costumers have many different criteria for the car they want to have. The choice of car feature criteria and models changes depending on the costumer according to his/her priorities and requirements. Some specific features of a car such as affordable price, safety, ease of use, comfort etc. have strong influence on the costumer's preferences. However, all the required criteria for a car by a customer are not satisfied simultaneously in most cases. So, it is important to maximize the effectiveness of the selection of the most convenient automobile under the existing limitations. In this study, the most popular criteria for selecting a car are defined and a selection is made among four different car models which have different features than each other. These popular criteria are determined according to our research. AHP and TOPSIS methods are applied in the car selection problem and different optimal alternatives are obtained as a result of the application of both methods. This result indicates that applying a single“Multi-Criteria Desicion Making”method on a decision making problem may not give healthy results. Because of this the results of each alternatives which are obtained from the application of both methots are comped to each other and the optimal alternative is selected among them.