Sentinel-2 ve Landsat-8 uydu görüntüleri ile arazi örtüsü/kullanımı haritalarının karşılaştırılması
Comparison of land cover/usage maps with Sentinel-2 and Landsat-8 satellite images
- Tez No: 549429
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. SAYGIN ABDİKAN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
 - Yıl: 2019
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Geomatik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 89
Özet
Arazi kullanım verisi, tarım politikalarının, doğal afetlerin ve kentsel planlamanın sürdürülebilir yönetiminde konumsal analizlerin yürütülebilmesi için temel bilgi olarak kullanılmaktadır. Arazilerin güncel bilgisine ulaşmanın en etkin yolu olarak uzaktan algılama son on yılda özellikle veriye hızlı erişim sağlaması açısından dikkat çekmektedir. Yeryüzünün iyi bir şekilde yorumlanabilmesi, problemlere etkin çözüm yollarının üretilmesine veya mevcut durumlarının iyileştirilmesine katkı sağlamaktadır. Arazi kullanım haritalarının üretiminde, literatür araştırmaları sonucunda; uydu görüntülerinin sahip olduğu çözünürlük değerlerinin, sınıflandırma aşamasında tercih edilen yöntemlerin ve sınıflandırmaya destek verecek indekslerin etkili olduğu görülmektedir. Bu çalışmada Sentinel-2 ve Landsat-8 uydu görüntüleri kullanılarak üretilen çeşitli bitki indekslerinin görüntü sınıflandırma doğruluğuna olan katkısı araştırılmıştır. Çalışma yapılacak bölge Bakırçay havzası olarak seçilmiştir. 7 adet sınıf seçilerek destek vektör makineleri yöntemi ile sınıflandırma işlemleri yapılmıştır. Sınıflandırma işlemleri piksel tabanlı ve kontrollü sınıflandırma yöntemi ile yürütülmüştür.Uydu görüntülerinin genel doğruluklarının kıyaslanmasının yanı sıra sınıflandırma işleminde ele alınan 7 ayrı sınıfın da doğruluk değerleri irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Land-use data is utilized as the basic information for conducting spatial analysis in the sustainable management of agricultural policies, natural disasters and urban planning. Specifically, in the last decade, remote sensing with quick data access stands out as one of the most effective ways to reach the current information of the land. Good understanding of the earth/land contributes to the production of effective solutions to problems or to the improvement of their current situation. As a result of the literature review in the production of land-use maps; It is seen that the resolution values of the satellite images, the preferred methods during the classification stage and the indices to support the classification are found effective. In this study, the contribution of various plant indices produced by using Sentinel-2 and Landsat-8 satellite images towards image classification accuracy is investigated. The study area was chosen as Bakırçay basin. 7 classes were selected and classified by support vector machines methodology. Classification was carried out with pixel based and controlled classification method. In addition to comparing the general accuracy of satellite images, the accuracy values of 7 different classes discussed in the classification process are examined.