Çay işleme fabrikalarından çıkan çay atıklarının pelet biyoyakıt olarak kullanılabilme olanaklarının araştırılması
Analysing evaluation possibilities of tea processing factory residues as pellet biofuel
  1. Tez No: 549428
  2. Yazar: ERAY YOLCU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜRKAN ALP KAĞAN GÜRDİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri ve Teknolojileri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu çalışmada, ülkemizdeki çay işleme fabrikalarından açığa çıkan çay atığının peletlenerek katı biyoyakıt olarak değerlendirilebilme olanakları araştırılmıştır. Denemeler ≤% 10 ve ≤% 14 olmak üzere iki farklı nem içeriğinde ve 3 mm, 5 mm, 8 mm ve 10 mm dört farklı öğütme inceliğindeki materyallerle yapılmıştır. Üretilen peletlerin fiziki ve mekanik özellikleri, ısıl değerleri, yanma sonu çıkan gaz emisyonları ve kül içerikleri gibi özelliklerine bakılarak çay tarımsal atığı için uygun peletleme parametreleri tespit edilmiştir. Materyalin nem içeriği ve öğütme inceliğinin pelet nem içeriği, pelet yoğunluğu, pelet hacim yoğunluğu, peletlerin mekanik dayanıklılığı, sertliği, ısıl değerleri, pelet kül içeriği ve baca gazı emisyon değerleri gibi ölçülen tüm peletleme parametreleri üzerinde etkileri istatistiksel açıdan incelenmiştir. Elde edilen verilere göre çay atığının pelet formunda katı biyoyakıt olarak kullanılmasının hem yakıt özellikleri bakımından hem de çevresel faktörler açısından uygun olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the utilization possibilities of tea processing factory residues as a solid biofuel in the form of pellets were analysed. Experiments were carried out with four different particle sizes (3, 5, 8 and 10 mm) and with two different moisture contents ≤10% and ≤14%. The most suitable pelletizing parameters for tea residues have been determined by checking the physical-mechanical properties of the produced pellets and thermal properties such as; flue gas emissions, heating values, ash and water contents. The effect of different moisture contents and particle sizes on physical-mechanical and thermal properties of the pellets were statistically analysed. Concerning all the achieved results the pellets produced from tea processing factory residues were found to be very suitable as a solid biofuel both environmentally and fuel properties.