Mersin ili Tarsus ilçesi çevresinde doğal ortam ve insan ilişkileri
Naturel environment and human relations around Tarsus district of Mersin province
  1. Tez No: 549485
  2. Yazar: YUNUS EMRE KELLEBOZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OKAN BOZYURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 284
Özet
Çalışma sahası Akdeniz Bölgesi'nde Adana Bölümü'nde yer almaktadır. Saha 36o 43' 33.8'' – 37o 26' 06.8'' kuzey enlemleri ile 35o 09' 30.5'' – 34o 33' 12.5'' doğu boylamları arasındadır. Paleozoyik, Mesozoyik, Tersiyer ve Kuaterner'e ait formasyonlar sahada yer almaktadır. Çalışma sahasında Akdeniz iklimi görülmektedir. Hidrografik birimleri ise göller, akarsular ve yeraltı kaynaklarıdır. Sahada farklı yer şekilleri ve iklim koşuları bitki toplulukları üzerinde etkili olmaktadır. Tarsus kenti, 9000 yıl önce yerleşim alanı olarak kullanılmaya başlanılan bir kenttir. Ekonomik faaliyetler sahanın güney ve kuzeyinde farklılık göstermektedir. Sahanın güney kesimlerinde ulaşım, sanayi ve ticaret faaliyetleri gelişmiştir.
Özet (Çeviri)
The study area is located in Adana in the Mediterranean Region. The site is located between 360 43' 33.8'' - 370 26' 06.8'' northern latitudes and 350 09' 30.5'' - 340 33' 12.5'' east longitudes. Paleozoic, Mesozoic, Tertiary and Quaternary formations are observed in the study area. The Mediterranean climate is seen in the study area. The hydrographic units of the study area are lakes, streams and underground resources. Different ground forms and climatic conditions are effective on plant communities. The city of Tarsus was used as a settlement area 9000 years ago. Economic activities vary by regions as the south and north of the site. Transportation, industry and trade activities have developed in the southern part of the area.