Türk Hukukunda halka açık ortaklık statüsünün sona ermesi
Going private in Turkish Law
- Tez No: 549536
- Danışmanlar: PROF. DR. SABİH ARKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, İşletme, Law, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 455
Özet
Halka açılma, anonim ortaklıklar için oldukça etkili bir finansman elde etme ve rasyonel bir itibar sağlama kaynağıdır. Bununla birlikte halka açıklık statüsüne sahip olmak, genellikle hem ilgili ortaklığın hem de yöneticilerin bu statüye bağlı olan yükümlülükleri ve maliyetleri üstlenmesini de gerektirmektedir. Ayrıca kimi zaman halka açılmanın tersi yönündeki bir işlem, ortaklığın uzun vadeli plânları için bir strateji olarak değerlendirilebilir. Bazı hâllerde ise, ortaklığın bu yönde bir başvurusu veya girişimi bulunmasa dahi, halka açıklık statüsünün devam ettirilmesi, sermaye piyasasını yöneten otoritelerce uygun görülmeyebilir. Tüm bu hâllerde halka açık ortaklık statüsünün sona ermesi kurumundan söz edilir. Halka açıklığın sona ermesi sürecinde, başta azınlık konumundaki pay sahipleri olmak üzere yatırımcıların, ortaklığın ve genel olarak piyasanın, zarar görme ihtimaline karşılık korunmaya ihtiyacı vardır. Temel olarak bu nedenle konu, hem Türkiye'deki hem de yabancı ülkelerdeki sermaye piyasalarında son yıllarda daha fazla önem kazanmıştır. Bazı yabancı hukuk sistemlerinde söz konusu statünün sona ermesine ilişkin koşullar ve kurallar uzunca bir süredir yürürlükte ise de bazı hukuk sistemlerindeki mevzuat çalışmaları ve konu hakkındaki akademik çalışmalar oldukça yenidir. Türk hukukunda da konu hakkındaki ayrıntılı hükümlere ancak son birkaç yıl içinde kavuşulmuştur. Benzer şekilde, halka açıklık statüsünün sona ermesiyle yakından ilgili bir konu olan borsada işlem görmenin sona ermesi hakkında da doyurucu ve ayrıntılı düzenlemeler, Türkiye'de kısmen yakın bir zamanda sevk edilmiştir. İşte bu çalışmada, halka açık ortaklık statüsünün sona ermesi, Türkiye'de ilk kez hukuki yönüyle bir doktora tezi boyutunda çalışılarak incelenmiştir. Ayrıca, bu temel konuya paralel olarak, borsada işlem görmenin sona ermesi de ilk kez bu kapsamda bir çalışmayla ve hukuki açıdan irdelenmiştir. Bunlara ek olarak, Anglosakson hukukunu temsilen ABD Hukukunun, Kara Avrupası hukukunu temsilen ise Alman hukukunun konuyu ilgilendiren hükümlerine, öğretide yer alan değerlendirmelere ve yargı kararlarına da Türk hukukuyla karşılaştırma yapılabilmesi açısından çalışmada yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Going Public is a quite effective source of financing and a rational way of gaining reputation for corporations. However, having a status of being public generally burdens both managers and corporation with obligations and costs arising from this status. In addition, in some cases, termination of being public can be considered as a strategy for long-term plans of the corporation. Besides, in some cases, being public may not be deemed appropriate by the authorities leading the capital market, even if the corporation does not have an application or initiative in this respect. In all these cases, the status of being public is terminated. During the process of Going Private, all parties, particularly the minority shareholders, market in general and of course the corporation itself need to be protected against the possibility of damage and loss. Therefore, in recent years, the subject has become more important for capital markets of both Turkey and foreign countries. In some foreign legal systems, the conditions and rules related to Going Private have been in force for a long time, while in some legal systems legislative activities and academic studies are quite new. In Turkey, detailed provisions regulating the subject have been accepted in the last few years. Similarly, Delisting and termination of admission to trading which is a subject closely related to Going Private has been regulated in detail recently in Turkey. In this study, the institution of Going Private is studied and discussed for the first time in Turkey in terms of its legal aspects in a PhD thesis-level. Also, Delisting and termination of admission to trading is explained first time in a PhD thesis from the point of Turkish law. Additionally, in order to make a comparison with Turkish law, related provisions, academic evaluations and judicial decisions of certain foreign countries (the US law representing the common law system and the German law representing the continental law system) are included in the study.