Malign ve benign hava yolu darlıklarında kullanılan silikon stentlerin komplikasyonları ve sağkalım üzerine etkileri
Complications of silicone stents used in malignant and benign airway stenosis, and their effects on survival
  1. Tez No: 549544
  2. Yazar: EZGİ GÜREL AKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN YILMAZ, UZMAN ZAFER AKTAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Atatürk Göğüs Has. ve Göğ. Cerr.Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Amaç: Santral hava yolu darlıklarında stent uygulamaları, striktürlü veya kısmen tıkanmış hava yollarını açmak için kullanılan metal tel, plastik kauçuk (genellikle silikon) veya bu iki bileşenin kombinasyonundan (hibrit) elde edilen tüp şeklindeki aletlerin trakeobronşiyal sisteme yerleştirilmesidir. Stentler ne kadar iyi yerleştirilirse yerleştirilsin, yine de hava yolunda bir çeşit yabancı cisimdirler. Stentin kayması (migrasyon), stent içerisinde kurumuş sekresyonların birikmesi (mukostazis), stent kenarı granülasyon dokusu oluşumu veya stentin uç noktalarında tekrarlayan tümör oluşumu en sık görülen komplikasyonlardandır. Bu çalışmanın amacı; santral hava yolu darlıklarında yerleştirilen silikon stentlerin uzun dönem takibini yaparak benign ve malign hava yolu darlıklarında stent sonrası sağkalımı, gelişen komplikasyonların çeşidini, gelişme süresini hesaplayarak gelecekte silikon stent yerleştirilecek hastalarda sağkalım tahmini ve yerleştirilen stent sonrası semptomla gelen hastalarda hangi sürede hangi komplikasyonun gelişmiş olabileceğini tahmin edebilmektir. Gereç Yöntem: Bu çalışmaya Eylül 2012 - Temmuz 2017 tariheri arasında T.C. Sağlık Bakanlığı Ankara 2. Bölge Kamu Hastaneleri Birliği Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ankara Atatürk Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi'ne santral hava yolu darlığı ile başvuran , genel anestezi altında rijit bronkoskopi ile silikon stent uygulanan 80 hasta dahil edildi. Hastalar demografik özelliklere, gelişen komplikasyonlara ve sağkalıma göre elektronik ortamda ve dosyalar üzerinden retrospektif olarak değerlendirildi. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 80 hastanın 59'unda malign hava yolu darlığı, 21'inde benign hava yolu darlığı mevcuttu. Benign hava yolu darlıklarında komplikasyon görülme oranı %48,1, malign hava yolu darlıklarında ise %29,8 olarak bulundu. Benignlerde en sık komplikasyon stent migrasyonu iken, malignlerde ve toplamda en sık komplikasyon stent kenarı granülasyon dokusu gelişimiydi. Benign hava yolu darlıklarında ilk bir ayda migrasyon meydana gelirken, 3. ayda mukostazis, 6. ayda stent kenarı garnülasyon dokusu görüldü. Malign hava yolu darlıklarında ilk bir ayda migrasyon ve mukostazis görülürken, 3.ayda stent kenarı granülasyonu, 8.ayda ise stent kenarı tümör gelişimi ortaya çıktı. Sonuç: Bu çalışmada hava yolu darlıkları için yerleştirilen silikon stentlerin komplikasyonlarının literatürde bildirilenlere oranla daha sık olduğu gözlendi. En sık görülen komplikasyon stent kenarı granülasyon dokusu gelişimiydi. Dünyada ve ülkemizde stent sonrası takip programına ihtiyaç olduğunu düşünüyoruz . Komplikasyonların ortaya çıktığı medyan günler baz alınarak, stent sonrası 1. , 3.ve 6. ayda yapılacak bronkoskopiler ile hem takip hem de tedavi yapılabilceğini düşünüyoruz.
Özet (Çeviri)
Aim: Stent applications are the placement of tubular instruments obtained from the combination of metal wire, plastic rubber (usually silicone) or combination of these two components (hybrid) into the tracheobronchial system. No matter how well the stents are placed, they are still some form of foreign body in the airway. The most frequent complications of silicone stents are migrations, deposition of dried secretions in the stent (mucostasis), stent edge granulation or tumor tissue development. The purpose of this study is; long-term follow-up of silicon stents placed in central airway stenosis by stent post-stent survival in patients with benign and malignant airway strictures; to be able to predict that it can be developed. Materials and Methods: Between September 2012 and July 2017, 80 patients who had central airway stenosis and placed silicone stents via rigid bronchoscopy were included in the study. Patients were evaluated retrospectively on electronic media and files according to demographic characteristics, complications and survival. Results: Of the 80 patients included in the study, 59 had malignant airway stenosis and 21 had benign airway stenosis. Complication rate was 48.1% in benign airway stenosis and 29.8% in malignant airway stenosis. Stent migration was the most common complication in benign patients, while stent edge granulation tissue development was detected in malignant and total. The emergence median days for each stent complication were calculated. In benign airway stenosis, migration occurred in the first month, mucostasis in the 3rd month and stent edge granulation tissue in 6th months. Migration and mucostasis were seen in the first month of malignant airway stenosis, stent edge granulation tissue at 3rd month and stent edge tumor development at 8th month. Conclusion: In this study, it was observed that complications of silicone stents placed for airway stenosis were more frequent than those reported in the literature. The most common complication was the development of stent edge granulation tissue. Considering that the complications are more frequent, we think that post-stent follow-up program is required. Based on our results, we think that both follow-up and treatment can be performed with bronchoscopy in the 1st, 3rd and 6th months after the stent.