Evre 3 kronik böbrek hastalığı olanlarda serum apolipoprotein A-1, apoliprotein B-100, apolipoprotein B-100/apolipoprotein A-1 düzeylerinin glomerüler filtrasyon hızına etkisinin gösterilmesi
Effects of serum apolipoprotein A1, apoliprotein b100, apolipoprotein b100/apolipoprotein A1 levels on glomerular filtration rate in patients with stage III chronic kidney disease
  1. Tez No: 549564
  2. Yazar: FURKAN BERTUĞ ÇETİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDİ METİN SARIKAYA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi​
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Amaç: KBH, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de tedavi ve izlemi hem hasta hem de hekimler açısından zor ve yüksek maliyeti olan önemli bir halk sağlığı sorunudur. Bu nedenle hastalarda yıllık glomerüler filtrasyon hızının(GFR) kaybının azaltılması maliyeti de olumlu yönde etkileyecektir. KBH hastalarında renal arter hastalığı ve renal iskemiye yol açan ATS'un, KBH'daki etkisini görmeyi ve ATS'un yıllık GFR kaybında ne kadar rolü olduğunu göstermeyi düşünerek serum apolipoprotein düzeyleri ile yıllık GFR kaybı arasındaki ilişkiyi göstermeyi amaçladık. Yöntem: Bu çalışma S.B.Ü. Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Nefroloji Polikliniği'ne düzenli olarak 2014-2019 yılları arasında en az 3 yıldır takibe gelen ve her birine ait geçmişe dönük gerek bilgisayar, gerekse dosya kayıtlı verileri toplanan hastalara yapılmıştır. Dosya taramaları neticesinde uygun görülen 25-65 yaş arası 56 hastada çalışmaya dahil edildi. Çalışmaya dahil edilen hastalarda Apo B100, Apo A1 ve Apo B100/Apo A1 oranlarına bakılarak, bu değerlerin Evre-3 KBH hastalarında, hastalık progresyonunda etkisinin ne derecede hızlı olduğu görülmeye çalışıldı. Elde edilen veriler uygun istatistik yöntem ile değerlendirildi. Bulgular: Hastalar NKF/KDOQI ve KDIGO kılavuzlarında belirtilen kriterlere göre, yıllık GFR kaybını hızlı ve yavaş olarak nitelendirdik. Hastalarda yıllık GFR takibine göre ≥4 ml/dk fonksiyon kaybı olanlar hızlı, yıllık GFR
Özet (Çeviri)
Aim: Chronic kidney disease (CKD) is a challenging and costly condition for both patients and physicians and an important public health issue in our country as in the world. Due to this, decreasing annual GFR loss in these patients will also affect the costs in a good way. In this study, we aimed to detect the association between serum apolipoprotein levels and annual GFR loss in order to understand how big role atherosclerosis plays in GFR loss and find out effects of renal artery diseases and atherosclerosis causing ischemia in CKD patients. Method: This study involved both online and written records of the patients reguarly followed up at University Of Health Sciences Antalya Training And Research Hospital for at least 3 years between 2014 and 2019. 56 appropriate patients were recruited between ages 25-65 for the study following scanning collected data. We planned to see how fast Apolipoprotein A-1, Apoliprotein B-100 levels and Apolipoprotein B-100/Apolipoprotein A-1 ratio affects disease progression in patients with Stage III CKD. Data obtained was analyzed with approriate statistical method. Findings: We defined annual GFR loss as slow or fast according to criteria stated in NKF/KDOQI and KDIGO guidelines. Annual GFR loss ≥4ml/dk during follow ups was described as fast GFR loss, and GFR loss