Acil servise başvuran kanser hastalarında Hct/RDW oranının mortalite tahmininde prognostik değeri
Cancer patients applied to emergency department Hct/RDW rate for estimation of mortalit yprognostic value
- Tez No: 549565
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURCU GENÇ YAVUZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, İlk ve Acil Yardım, Oncology, Emergency and First Aid
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç: Kanser insidansı ve mortalitesi dünya çapında hızla artmaktadır. Kanser tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de önemli bir sağlık problemidir. Acil servisler kanser hastaları için onkolojik aciller durumunda devreye girer ve önem arz eder. Bu hastalara daha iyi hizmet verebilmek amacıyla tanımlayıcı parametrelerin olması, hastalara verilebilecek hizmetin kalitesinin arttırılmasına ve uygun triajın yapılmasına katkı sağlayacaktır. RDW ve Hct değeri ile kanser mortalitesi arasında yakın bir ilişki vardır. Bununla birlikte Hct (hemotokrit) / RDW oranı ve bir bütün olarak kanserlerle ilgili çok az kanıt vardır. Bu nedenle çalışmamızın amacı hastanemize gelen kanser hastalarında Hct / RDW oranının hastane içi ve 1 aylık mortalite tahminindeki yerini araştırmaktır. Gereç ve yöntem: Çalışma Ocak 2014-Ocak 2019 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Haydarpaşa Numune SUAM Acil Tıp Kliniği'ne başvuran 300 olgu ile yapılmıştır. Çalışmamıza dahil edilen olguların yaş, cinsiyet, protokol numaraları, T.C kimlik numaraları, kanser tipi, kemoterapi ve/veya radyoterapi alıp almadıkları, cerrahi operasyon öykülerinin olup olmadığı, metastaz olup olmadığı ve yerleri, geliş şikayetleri, tanıları, acil servisten yatış ve taburculukları, yatış yapılan servisler, hastane içi mortaliteleri ve 1 aylık mortaliteleri, hemotokrit değerleri, RDW değerleri kayıt altına alındı. Normal dağılım gösteren parametrelerin iki grup arası karşılaştırmalarında Student t test kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: Cancer incidence and mortality are rapidly increasing worldwide. Cancer is an important health problem in our country as well as all over the world. Emergency services are important for cancer patients in case of oncological emergencies. The presence of descriptive parameters in order to provide better service to these patients will contribute to the improvement of the quality of service and appropriate triage. There is a close relationship between RDW and Hct value and cancer mortality. However, there is little evidence of Hct (hemotocrit) / RDW ratio and cancers as a whole. Therefore, the aim of our study was to investigate the role of Hct / RDW ratio in in-hospital and one-month mortality estimates in cancer patients admitted to our hospital. Materials and Methods: The study was conducted between January 2014 and January 2019 with 300 patients who applied to Haydarpaşa Numune SUAM Emergency Medicine Clinic. The subjects included in our study were age, sex, protocol numbers, identification numbers of TC, cancer type, whether they had chemotherapy and / or radiotherapy, whether they had surgical operation history, metastasis and their location, arrival complaints, diagnoses, hospitalization and discharge from the emergency department, hospitalization wards, in-hospital mortality and 1-month mortality, hemotocrit values, RDW values were recorded. Student t test was used to compare the normal distribution of parameters between the two groups.