Maerz fırınları yanma performanslarının üretilen kireç kalitesine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effects of maerz kilns combustion performances on the produced lime quality
- Tez No: 549615
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZEN KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmada Temuşent/Cezayir bölgesi kireçtaşları, Tosyalı Kireç Üretim Tesisleri'ne ait Maerz fırınlarında kullanılarak fırınlardaki yanma parametrelerinin kireç kalitesine etkileri incelenmiştir. 2018 yılında faaliyete başlayan Tosyalı Holding Kireç Üretim Tesisleri yüksek kalitede kireç ve türevlerini üretmektedir. İşletmede 2 adet paralel akışlı Maerz fırını çalıştırılmakta olup tesisin günlük üretim kapasitesi 2019 yılı itibariyle 900 ton, yıllık üretim kapasitesi 328000 ton'dur. Maerz fırını, ısı verimi açısından kireç fırın tarihinin en yüksek ve en istikrarlı fırın tipidir. En önemli özelliği çekirdek oranı düşük ve yumuşak pişmiş kireç üretebilmesidir. Maerz fırınlarında yüksek ısı veriminin ana nedeni, fırın yakma havasının ön ısıtma bölgesinde ısı fazlasını tamamen kullanabilmesi; buna mukabil diğer dikey şaft fırınlarında sekonder yakma havasının kalsinasyon zonunun altındaki soğutma bölgesinden geçerken yeterli ısıyı bulamamasıdır. Net ısı tüketimi 850-900 kcal/kgCaO olan Maerz fırınında 40-90 mm boyutları arasında kireçtaşları kalsine edilebilmektedir. Bu tezde iyi kalitede kireç üretebilmek için önemli olan kireçtaşı, yakıt gibi girdilerin yanı sıra fırındaki uzun süreli duruşlar, yakıt tane iriliği, hava durumu, seçilen üretim kapasitesi ve fırına beslenen taş miktarındaki sapmaların da kireç kalitesi üzerindeki etkileri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of burning parameters on the lime quality has been investigated by using limestones of Temouchent/Algeria region in Maerz kilns belonging to Tosyali Lime Production Plant. Founded in 2018, Tosyali Holdinghas been producing high quality lime and its derivatives since.In the facility 2 parallel-flow Maerz kilns are operated and the daily production capacity of the plant is 900 tons as of 2019 and the annual production capacity is 328000 tons in terms of heat efficiency. The Maerz kilns is the most efficient and the most stable type of lime kiln in the history of kilns.Its most important feature is the ability to producelow-calorie and soft-baked lime.The main reason for high heat efficiency of Maerz kilns is that they can fully utilize the heat excess in the preheating zone of the furnace burning air; on the other hand it is not possible to find sufficient heat when passing through the cooling zone below the calcination zone of the seconder combustion air in the corresponding vertical shaft furnaces. Limestones can be calcinedbetween 40-90 mm in Maerz kilns with the net heat consumption 850-900 kcal/kgCaO. In this thesis, such as limestone and fuel to produce good quality lime, also prolonged stoppages in the kiln, fuel granulometry, weather condition, selected production capacity, quantity of fed limestone into the kiln has been investigated.