Türk komedi filmleri örnekleriyle halkla ilişkilerde ürün yerleştirme
Product placement in public relations samples with Turkish comedy films
- Tez No: 549665
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DENİZ YENĞİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Reklamcılık, Public Relations, Advertising
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 185
Özet
Teknolojinin gelişmesi, şirketler arasındaki rekabetin artması, bununla birlikte iletişim ortamlarının çoğalmasıyla reklamcılar ve şirketler ürünlerini pazarlamak, tüketicilerinin gözünde olumlu bir imaj yaratmak için farklı yollar aramaya başlamışlardır. Geleneksel reklam anlayışının maliyetinin yükselmesi, kontrolün tüketicide olması ve tüketicinin gün boyu kitle iletişim araçlarının mesajlarına maruz kalması ürün yerleştirmenin önemini arttırmıştır. Ürün yerleştirmenin getirdiği avantajlar günden güne şirketler tarafından farkına varılmaya başlanınca ürün yerleştirme başlı başına önemli bir sektör haline dönüşmüştür. Bu çalışmada ürün yerleştirme uygulamalarının yoğun olarak kullanıldığı, Türk sinemasının başarılı komedi örneklerinden olan“Pek Yakında”ve“Ali Baba ve 7 Cüceler”filmleri ele alınmıştır. Bu filmler içerik analizi yöntemiyle incelenmiştir. Çalışmada, filmler içinde ürün yerleştirmenin nasıl uygulandığı ve ürünlerin nasıl kullanıldığı incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The development of technology, increasing the competition between the companies, however, with the proliferation of communication media advertisers and companies to market their products, create a positive image in the eyes of consumers the different ways to search. Rise of the cost of traditional advertising, automated consumer and the consumer's day-long media exposure to the message product has increased the importance of putting. Placing the product advantages are realized by companies from day to day varılmaya is an important sector in its own right started to product placement has become. In this study, the product placement applications-intensive, successful comedy example of Turkish cinema“Pek Yakında”and“Ali Baba ve 7 Cüceler”films is discussed. These films are explored in the method of content analysis. In the study, placing products in movies how is applied and how to use of the products.