Asetik asit ile oluşturulan deneysel ağrı modelinde sentetik salmon kalsitoninin analjezik etkisi
- Tez No: 54970
- Danışmanlar: PROF.DR. İSMAİL DÖKMECİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
ÖZET Endojen kalsitonin esas olarak kalsiyum, fakat aynı zamanda fosfatlar gibi diğer elektrolitler üzerine de etkilidir. Osteoklastik aktiviteyi ve dolayısıyla kemik rezorbsiyonu ve yenilenmesini inhibe ederek iskeleti korur. Böbrekler ve gastrointestinal sistem üzerindeki indirekt etkisi ekstrasellüler kalsiyum düzenlenmesini kolaylaştırır. Fakat, sinir sistemi de dahil olmak üzere bütün vücuda yayılması ve kemik iskeleti olmayan hayvanlarda da bulunması kalsitoninin kemik üzerindeki etkisinin yanında başka özellikleri de olabileceğini düşündürmektedir. İşte bu özelliklerden birisi de analjezik etkisidir ve yaptığımız deneylerde kalsitoninin asetik asit ile oluşturulan ağrıda analjezi oluşturduğu ve bunun farelerde 20 iu/kg sentetik salmon kalsitonini ile 90. dakikada maksimum düzeyde olduğu ve aspirin ile birlikte kullanıldığında da kontrol grubuna göre anlamlı bir şekilde analjezik etkinin arttığının gözlenmesidir. Kalsitoninin analjezik etkisinin mekanizmasının henüz tam olarak açıklığa kavuşturulmamasına rağmen, kalsitoninin özellikle osteoporotik hastalarda iyi bir analjezik olarak kullanılabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Although the essential effect of endogen calcitonin is on calcium, it also affects the other electrolytes, such as phosphates. It protects the skeleton by inhibiting the osteoclastic activity, and consequently reduce both formation and resorption of bone. Its indirect effects on kidney and the gastrointestinal system contribute to the regulation of extracellular calcium. However, calcitonin probably have some other characteristics besides its effect on bone, since it is widely distributed to all tissues and body fluids, including the central nervous system, and exists in animals without skeleton. One of these characteristics is its analgesic effect. Our results indicate that calcitonin produces analgesia in acetic acid-induced pain, maximum effect is achieved in the 90th min. with synthetic salmon calcitonin in mice, and that the analgesic effect increases significantly when it is used in combination with aspirin. As a result, it can be concluded that calcitonin can be a beneficial analgesic in osteoporosis, although its mechanism of action can not be explained entirely yet. 44