TSK yataklı tedavi kurumlarında akut romatizmal ateş vakaları tetkik ve tedavi işlemlerinin karşılaştırmalı analizi
The Comparative analysis of diagnosis and treatment of patient with acut rheumatic fever in Turkish Military Hospitals
  1. Tez No: 54971
  2. Yazar: MUSTAFA ÖZER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. TEVFİK DİNÇER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hastaneler, Romatoloji, Hospitals, Rheumatology
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
ÖZET Hayat standartları artan ülkelerde, insanlar hastanelerden daha kaliteli hizmet istemekte, hekimler de tetkik ve tedavi uygulamalarında daha etkin olabilmek için, pahalı ve sofistik cihazları kullanma isteği içine girmektedirler. Ancak böyle uygulamalar ülkelerin sağlık sistemlerinde zaten varolan finansman problemini artırmaktadır. Gelişen ülkelerde, tüm hekimler tıbbi kaynakların hizmetin her aşamasında nasıl kullanılacağına karar vermede önemli rol oynarlar. Bu bağlamda kişilerin sağlığı, kaynakların etkili kullanımına bağlı olarak geliştirilir. 1993-1994 yılları arasında TSK yataklı tedavi kurumlarında yatarak tedavi gören, akut romatizmal ateşli hastalarda, bağımlı değişkenlerden; istenen tetkikler (hematolojik, biyokimyasal, mikrobiyolojik, EKG ve EKO), uygulanan tedavi tipleri, yatış süreleri, tetkik isteme ve bekleme süreleri; bağımsız değişkenlerden, hekimlere, hekimlerin rütbelerine, bağlı oldukları kuvvetlere, hastanelere, hastanelerin bağlı oldukları kuvvetlere göre yapılan analizlerde aralarındaki farklar istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. Tüm bağımsız değişkenlerde radyolojik tetkikleri isteme durumuna göre istatistiksel olarak fark anlamlı bulunmamıştır Araştırma kapsamına giren akut romatizmal ateş vakalarında biyokimyasal, hematolojik, mikrobiyolojik, radyolojik, EKG ve EKO tetkikleri bakımından, ortalama tetkik sayısı bakımından, ortalama tetkik türü sayısı bakımından hekimlerin muvazzaf veya yedek subay olmalarına göre aralarında farklılık bulunmamıştır. Gereksiz işlemlerin azaltılması için hekim ve kamuoyunun, uyarılması, bilgilendirilmesi ve eğitimleri yanında, işi kişilerin veya yönetimlerin, vicdanlarına veya becerilerine havale etmek yerine, Kullanımı Değerlendirme Komitelerinin kurulması, hastaların hastaneye kabul işleminden, tanı ve tedaviyle ilgili işlemlerine kadar, değişik durumları da öngören, çeşitli standartların geliştirilmesi fikri ön plana çıkmalıdır.
Özet (Çeviri)
VII. SUMMARY In countries, having a high life standart, people wants quality in hospital service; and physicians want to use expensive and sophisticated equipments in their investigations and treatments. But, these applications increase the finance problems already present in their health systems. In developing countries, all physicians take important parts in making decision how to use the medical sources in every step of service. Thus, human health develops by way of the effective usage at sources. In 1993 and 1994 the patients with acute rheumatic fever in hospitals of Turkish Armed Forces, were compared for dependent variables such as investigations (hematologic, biochemical, microbiologic, EKG, EKO etc.), type of treatments, length of stay, length of investigations; independent variables such as, physicians, rank and force of physicians, hospitals, the force at hospitals. The differences between the groups were found to be significant radiologic investigations in all variables were not found to be significant. In acute rheumatic fever cases of study group, no significant difference were observed in biochemical, hematologic, microbiologic, radiologic, EKG and EKO investigations. In avarage number of investigation between regular officers and reserve conscript officers. As conclusion, the idea of developing many standarts such as, training physicians and population to decrease the unnecessary procedures, establishing. Utilization review comittees in stead of leaving procedures to persons on managers; admission of patients to hospitals; and procedures about the diagnosis and treatment must be established. 80