Sulak alanlarda koruma kullanma dengesinin sağlanması: Burdur Gölü örneği
Conservation and usage balance of wetlands: Case study of Burdur Lake
- Tez No: 549756
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP PEKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu tez çalışmasında sulak alan ekosistemleri tümden gelim tekniği ile Dünya'da ve Türkiye'deki sulak alanlar genelinde değerlendirilmiş, daha sonra Burdur İli ölçeğine inilerek Burdur Gölü Sulak Alanı'nda koruma süreci olarak ele alınmıştır. Çalışmanın konusunun koruma ve kullanma şeklinde iki yönlü olması araştırmanın iki başlık altında yürütülmesine neden olmuştur. Kullanım yönünden yapılacak olan çalışmalarda Burdur Gölü Sulak Alanı araştırma ve yazılı kaynak taraması ile incelenirken, sulak alanların korunmasına ilişkin olarak ise koruma kullanma kararlarının yer aldığı planlama çalışmaları ve uygulamalar araştırılmıştır. Koruma sürecinin de incelemesi amacıyla Burdur Gölü Sulak Alanı yakın çevresi ile birlikte ele alınmıştır. Bu araştırma yöntemi doğrultusunda ise su kaynakları bağlamında sulak alanların korunmasına ilişkin sorunlar ve koruma kullanma kararlarının getirildiği planlama uygulamaları belirlenmiştir ve değerlendirmeye göre çözüm önerilerinde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the wetlands ecosystems have been evaluated in the means of the wetlands in Turkey and worldwide with deductive technique, then the scale has been decreased to Burdur province and it has been considered the preservation process in the Burdur Lake Wetland. The two way of the study's subject as preservation and usage has led to the conduct of the study under two headings. In the studies to be carried out in terms of usage, Burdur Lake Wetland has been examined through research and written source review, and planning studies and practices involving conservation usage decisions have been investigated regarding the protection of wetlands. Burdur Lake Wetland has been studied together with its close environment in order to examine the protection process. In line with this research method, in the context of water resources, problems related to the protection of wetlands and planning practices in which protection usage decisions were made have been determined and solutions according to the evaluation have been suggested.