Boğmaca ön tanısı ile hastaneye yatırılan süt çocuklarında bordetella pertussis saptanma oranı ve olguların demografik, klinik ve laboratuvar özelliklerinin değerlendirilmesi
- Tez No: 549785
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇAĞATAY NUHOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Amaç: Boğmaca hastalığı; özellikle süt çocukluğunda önemli morbidite ve mortalite nedenidir. Spazmodik öksürük kliniği ile gelen bu hastalarda Bordetella pertussis saptanma sıklığı ile ilgili az sayıda çalışma vardır. Bu çalışmada spazmodik öksürük ile hastaneye yatırılan olgularda Bordetella pertussis oranını saptamak ve boğmaca hastalığı tanısı için öngösterme değeri yüksek klinik ve laboratuvar bulgularını ortaya koymak amaçlanmıştır. Gereç ve yöntem: Kliniğimiz süt çocuğu servisine yatışı yapılan A37 ICD-10 kodlu ( Boğmaca) hastalarının tıbbi bilgilerine erişilerek İstanbul Halk Sağlığı Laboratuvarı'ndan son 5 yıl içerisinde kapalı zarf ile kliniğimize gönderilen nazofaringeal sürüntü örneğinde boğmaca PCR ve kültür sonuçları ile eşleştirildi. Nazofaringeal sürüntü sonucu Bordetella pertussis pozitif ve negatif saptanan olgular arasında yaş, cinsiyet, hastane yatış süresi, mevsimi, aşılanma durumu, ek klinik bulgu varlığı (ateş, kusma, morarma),“wheezing”varlığı, lökosit ve lenfosit sayıları, CRP değerleri ve akciğer grafi bulguları karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışma 2013-2018 tarihleri arasında yaşları 0,7 ile 7 ay arasında değişmekte olan, 34'ü (%52,3) erkek ve 31'i (%47,7) kız olmak üzere toplam 65 hasta ile yapıldı. Hastane yatış süreleri 2 ile 14 gün arasında değişmekte olup, ortalaması 5,88±2,86 gün olan hastaların %12,3'ünün nazofaringeal sürüntü sonucu Bordetella pertussis pozitifken, %87,7'sinin negatifti. Nazofaringeal sürüntü sonucu Bordetella pertussis pozitif olan hastaların %75'inin ek klinik bulgusu (kusma, ateş, morarma) varken, %25'inin yoktu. Bu hastaların tamamının CRP sonucu negatifti, %87,5'inin akciğer grafi bulgusu yoktu ve %75'inde“wheezing”görülmemekteydi. Boğmaca hastalarının lökosit sayısı ortalaması 15,86±5,17 (103/ml) ve lenfosit sayısı ortalaması 10,54±5,17 (103/ml) idi. Nazofaringeal sürüntü sonucu pozitif ve negatif olanlar arasında yaş ve hastane yatış süresi değerleri, cinsiyet, hastanede kaldıkları mevsim/yıl, aşılama durumları dağılım oranları açısından istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunamadı (p>0,05). Nazofaringeal sürüntü sonucu pozitif ve negatif olanlar arasında ek klinik bulgusu olanların, CRP pozitiflik, akciğer grafi bulgusu olanların oranları ve“wheezing”görülme oranları açısından istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunamadı (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Background: Whooping cough is a major reason of morbidity and mortality, especially in infants. There are few studies on the incidence of Bordetella pertussis in these patients presenting with spasmodic cough clinic. The aim of this study is to determine the rate of Bordetella pertussis in patients with spasmodic cough and hospitalization and to investigate the clinical and laboratory with high predictive value for the diagnosis of pertussis disease. Materials and Methods: In our clinic, inpatient PCR and culture results were matched in the nasopharyngeal swab sample sent to our clinic by closed envelope in the last 5 years from the Istanbul Public Health Laboratory. Age, gender, length of hospital stay, season, vaccination status, presence of additional clinical signs (fever, vomiting, bruising), presence of wheezing, leukocyte and lymphocyte counts, CRP values, and lung X-ray findings were compared in patients with positive and negative Bordetella pertussis as a result of nasopharyngeal swabs. Results: A total of 65 patients, 34 (52.3%) were male and 31 (47.7%) were female, ranging from 0.7 to 7 months of age between 2013 and 2018. Hospitalization period ranged from 2 to 14 days and the mean was 5.88 ± 2.86. Nasopharyngeal swab results were positive for Bordetella pertussis in 12.3% of the patients and 87.7% in negative. As a result of nasopharyngeal swab, 75% of patients with Bordetella pertussis positive had additional clinical manifestation (vomiting, fever, bruising), while 25% did not. CRP results were negative in all of these patients, 87.5% had no signs of lung X-ray and 75% had no wheezing. The mean number of leukocyte counts was 15.86 ± 5.17 (103 / ml) and the mean number of lymphocytes was 10.54 ± 5.17 (103 / ml). No statistically significant difference was found between age and hospitalization time, gender, hospitalization season / year and vaccination status distribution rates among positive and negative nasopharyngeal swab results (p> 0.05). No statistically significant difference was found between the positive and negative nasopharyngeal samples in terms of CRP results, rates of lung X-ray and the rate of wheezing (p> 0.05).