Beton ve asfalt kaplamaların çevre sağlığı açısından etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of environmental impacts of concrete and asphalt pavements
- Tez No: 549784
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ TOPAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ulaşım, Transportation
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Karayollarının yapımında, düzgün bir yuvarlanma yüzeyi sağlamanın yanı sıra trafik yüklerini indirgemek, yaymak ve altyapıya iletmek üzere; birden fazla tabakadan oluşan üstyapı tabakaları kullanılmaktadır. Bu üstyapıların en üst yüzeyindeki tabaka kaplama tabakası olarak isimlendirilmekte olup, en yaygın iki türü; esnek kaplama olan bitümlü sıcak karışım (BSK) kaplamalar (asfalt yollar) ve rijit kaplama olan beton kaplamalardır (beton yollar). Ülkemizde özellikle son yıllarda üzerinde ciddiyetle durulmaya başlanan İş Sağlığı ve Güvenliği konusu sayesinde çevre ve insan sağlığına daha da önem verilmeye başlanmıştır. Bu çalışmada; çevreye verilen zararların, nihayetinde insan ve işçi sağlığını tehdit edeceği bilinciyle yola çıkılarak, yol yapımında kullanılan beton ve asfalt kaplamaların; ham maddeden, yola serimine kadar olan süreçteki çevreye olan zararlı etkileri karşılaştırılmıştır. Özellikle Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği (TÇMB) tarafından, beton yolların ham madde ve malzemelerinin tamamen yerli üretim olmasının yanı sıra asfalt yollara göre daha çevreci olduğu da iddia edilmektedir. Bu sebeple; KGM sorumluluk sahasındaki otoyolların halen yüzde 100'ü asfalt kaplamalı yol olduğundan, beton yolların yaygınlaşması için yapılan çalışmalar ve girişimler devam etmektedir. Bunun sonucunda 2017 yılında, Karayolları Teknik Şartnameleri ve Yol Yapım Dairesi Başkanlığı'nın görev ve sorumluluklarında beton yollar yer almaya başlamıştır. Bu çalışmada, son zamanlarda yaygınlaştırılması için üzerinde bir çok araştırma, çalışma ve deneme yolları yapılan beton kaplamalı yollar, ülkemizde hala en çok tercih edilen kaplama çeşidi olan BSK kaplamalı asfalt yollar ile çevreye verdikleri zararlar açısından karşılaştırılmıştır. Beton ve asfalt kaplamalı yolların ocaktan başlayan ve atık hale gelene kadar olan yolculuğundaki üretim, nakliye, uygulama, bakım gibi aşamalarda ortaya açığa çıkan karbondioksit eşdeğeri ve partiküler madde emisyonv faktörleri kullanılmıştır. Bu sayede beton ve BSK kaplamalı yolların objektif bir şekilde karbondioksit eşdeğeri ve partiküler madde emisyonları açısından karşılaştırılması amaçlanmıştır. Salınan emisyonların değerleri, -online olarak saatlik ve periyodik olarak yerinde ölçülseler dahi- işletmelerden ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan elde edilemediği için yurtdışı kaynaklı araştırmalardan yararlanılarak hesaplamalarda kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Superstructure layers consisting of more than one layer, are used, to reduce, spread and transfer the traffic loads to the lower layers besides to provide a smooth rolling surface in the construction of motorways. The top layer of road superstructures is called surface or wearing course or simply, road pavement which has two the most common types, rigid (concrete) and flexible (bituminous mixtures) pavements. In Turkey, Occupational Health and Safety is seriously focused in recent years which leads to care both human and environmental health more. With awareness of environmental damages can threaten human and worker health, the environmental effects from the raw material production to the paving processes of the concrete and asphalt motorways compared in this study. Besides being fully domestic product, concrete pavements are claimed to be more environmental friendly by Turkish Cement Manufacturer Association (TÇMB). Therefore studies and initiatives to widen the concrete roads are continuing in order to reduce the percentage of the asphalt paved highways with 100 percent. As a result of these initiatives, concrete reads are added to the duties and responsibilities of Republic of Turkey General Directorate of Highways in 2017. In this study, concrete pavements which has a number of research, studies carried on and hot-mix asphalt (HMA) pavements which are the most common pavement type in Turkey are compared in terms of environmental damages. Carbondioxide equivalent and Particulate Matter emission factors related to the processes of production, transportation, application and maintenance of the concrete and HMA paved motorways constructions are used. Foreign sources and rates are used because the emitted rates had not been obtained from the manufaturer enterprises and even from Ministry of Environment and Urbanization although the emission rates are monitored online on an hourly and measued in situ on periodic basis.