Respiratuar distres sendromu olan bebeklerde ve annelerinde lipid düzeyleri ve beslenme ile ilişkisi
- Tez No: 54983
- Danışmanlar: PROF.DR. NEŞİDE ÇETİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
ÖZET Bu çalışmada, maternal diyetle respiratuar distres sendromu arasındaki ilişkiye dikkat çeken az sayıda çalışmadan yola çıkılarak, annelerin kullandığı yağlar ile birlikte anne ve bebek lipid düzeyleri ve respiratuar distres sendromu arasında bağlantı olup olmadığı araştırıldı. Bu amaçla Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Yenidoğan Ünitesinde Mayıs 1995-Ocak 1997 tarihleri arasında respiratuar distres sendromu tanısı ile takip edilen gestasyonel yaşlan 27-36 hafta arasında 60 bebek ve annelerinde HDL, LDL, VLDL, total kolesterol ve trigliserid düzeyleri çalışıldı. Benzer gestasyonel yaşta doğup solunum distresi gelişmeyen 30 bebek ile anneleri kontrol grubunu oluşturdu. Gerek hasta gerek kontrol gruplarında çalışılan tüm lipid fraksiyonları annelerde bebeklerden daha yüksek idi. Hasta grubundaki anne ve bebeklerin lipidleri ise yine tüm fraksiyonlarda kontrol grubu değerlerinden düşüktü. Bu bulgu annelerin HDL, LDL ve kolesterol düzeylerinde, bebeklerin ise HDL ve kolesterol düzeylerinde istatistiksel olarak anlamlı idi. Hasta ve kontrol gruplarında annelerin diyetlerinde tercih ettiği yağlar açısından belirgin bir farklılık gözlenmedi. Kullanılan yağa göre anne ve bebeklerin bazı lipidfraksiyonlarında değişiklikler görülmesine karşın hasta ve kontrol gruplarında bu açıdan anlamlı bir farklılık gözlenmedi. Hasta annelerinin lipid düzeylerinin düşüklüğü, nedeni açıklanması gereken ve hastalıkla ilişkili olabilecek bir bulgu olarak değerlendirilmiştir. Gerek anne, gerekse bebek lipidlerinin hastalarda düşük bulunması ve bu bulgunun HDL, LDL ve total kolesterol düzeylerinde anlamlı görünmesi sürfaktan sentezi için gerekli lipid substrat eksikliğinin respiratuar distres sendromu etyolojisinde önemli olabileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study is designed to evaluate maternal and infant lipid status and maternal nutrition in regard to respiratory distress syndrome based on few reports related to the subject. Sixty premature infants with respiratory distress syndrome admitted to Newborn Department of Erciyes University Medical Faculty from May 1995-January 1997 and their mothers are included in the study. Thirty infants with comparable gestationel ages (but with no respiratory distress) and their mothers served as controls. Maternal lipid levels were significantly higher than infants' in both patient and control groups. Maternal and infant lipids are found to be lower in patients compared to controls. This finding was statistically significant for maternal HDL, LDL and cholesterol and infants' HDL and cholesterol levels. Mothers preference of the type of fat consumed, resulted in some variations of their lipid fractions but this did not seem to be related with the occurence of respiratory distress syndrome. However mothers' fat preference was entirely based on maternal history with no strict control, a fact which should be considered in interpreting the results. 66The most significant finding in this study is lower lipid levels in both mothers and infants in patient group compared to controls, which may be related to deficient surfactant synthesis and certainly needs to be relatad to some underlying factors with future investigations. 67