Serum ve polimorfnüveli lökosit antioksidan mekanizmalarındaki değişikliklerin tip 2 diyabetin metabolik kontrolüne etkileri
The Effects of changes in antioxidant mechanisms of serum and polymorphonuclear leukocyte in metabolic control type 2 diabetes mellitus
  1. Tez No: 54984
  2. Yazar: MEHMET ERSAYDI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. PAKİZE DOĞAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
7. ÖZET Tip II Diabetes Mellitus'lu hastaların serum ve polimorfonükleer lökosit- lerinde (PMNL) antioksidasyon mekanizmalarını incelemek amacıyla bu ça¬ lışma yapılmıştır. Kırk hasta ile beraber, yaş ve cinsiyeti benzer 50 sağlıklı kişi sırasıyla çalışma ve kontrol grubumuzu oluşturmuştur. Hastaların polimorfonükleer lökositlerinde (PMNL), lipid peroksidasyo- nu'nun (LP) bir göstergesi olan MDA düzeyi, süperoksid dismutaz (SOD), NADPH oksidaz, glutatyon redüktaz (GSSG-RD) aktivitesi yanında, serumla¬ rında sülfidril grupları (-SH) ve antioksidan aktivite (AOA) tayin edilerek kontrol grubunun değerleri ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
8. SUMMARY The Effects of Changes in Antioxidant Mechanisms of Serum and Polymorphonuclear Leukocyte in Metabolic Control Type II Diabetes Mellitus The aim of this study was to examine the antioxidant mechanism of Polymorphonuclear Leukocyte (PMNL) and serum obtained from patients with non-insulin dependent Diabetes Mellitus (NIDDM). Forty patients along with 50 age and sex matched healthy subjects were comprised our study and control groups respectively. MDA level as an indicator of lipid peroxidation (LP), superoxide dismutase (SOD), NADPH-oxidase and glutathione reductase (GSSG-RD) activities in PMNL, sulphydryl groups (SH) and antioxidant activity (AOA) in serum were measured with corresponding values in control group.70 It was observed that LP and GSSG-RD activity in PMNL were significantly higher than those in controls. While, there were significant decreases in NADPH-oxidase and SOD activities in PMNL obtained from patients when compared to healthy controls. Although, serum AOA value was found to be lower in patients group than those in controls, there was no change in SH levels. Positive correlations were observed between SOD and NADPH-oxidase, SOD and GSSG-RD, NADPH-oxidase and GSSG-RD in PMNL of diabetic patients. A significant increase was present in GSSG-RD activity in PMNL obtained from uncomplicated diabetes patients when compared to those in complicated group. The results suggest that in diabetic patients increase in oxidative stress and decrease in NADPH oxidase activity had an important role in the decrea se of antimicrobial activity. Consequently; it was concluded that increased LP, disfunction in PMN Leukocytes and decreased antioxidant defence mechanism in diabetic patients might have contributed to the development of complications associated with Type II Diabetes Mellitus.