İmam Hattabi ve Mealimü's-Sünen bağlamında namaz konusundaki görüşleri
Imam Hattabi and their opinions on prayer in the context of Mealimu's-Sunan
- Tez No: 549858
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHİTTİN ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2019
- Dil: Arapça
- Üniversite: Bingöl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Çalışmamız (İmam Hattabi ve Mealim-üs-sünen kitabı, namaz bölümündeki fıkhi görüşleri) üzerinedir. Giriş bölümünde hadis ilmi ve peygamber (SAV)'in hadislerinin konumu ve önemine değinerek konuyu seçme nedeni, araştırmada kullanılan metot, daha önce yapılan araştırmalar ve araştırmacının karşılaştığı sıkıntılara işaret edilmiştir. Ardından birinci bölümde; İmam Hattabi'nin yaşamı, adı ve künyesinin belirlenmesi, aile şeceresi, doğumu, özellikleri, takva ve zühdü, işi, vefatı, diğer alimlerin hakkında beyan ettikleri görüşler, yetişmesi, bilimsel seyahatleri, mezhebi, farklı ilimlerdeki eserleri, şeyhleri ve öğrencileri ile şimdiye kadar basılmayan ederleri gibi hususları ele aldık. İkinci bölümde, İmam Hattabi'nin Mealim-üs-Sünen, namaz bölümdeki görüşlerini inceledik ve genel olarak namaz ve şartları, elbise temizliği, salat-ı vüsta, namazın uyuya kalma sebebiyle kaçırılması veya namaz kılınmayı unutmak, müstehaza namazı ve vitir hükümleri gibi konulara yer verilmiştir. Daha sonra namaz vakitleri, namazın caiz olmadığı konuları; mezarlıklarda ve devenin kaldığı ve beslendiği yer olmak üzere ikiye ayrılarak incelenmiştir. Son bölümde ise; ezan hükümleri, ezana karşı ücret alma, bilgilendirme“ilam”, cemaatle namaz kılmak, kimin imamlığı hak ettiği, cemaatle namaz kılmayı bırakmak, namaz kılmak için uğraşmak, okur yazarı olmayan ve acemin okuma karşılığı elde edeceği sevap, secde ve ruküde tesbihatın hükmü, peygamber (SAV)'e selat vermek, namaz sırasında çalışmak, namazı hafifleştirmek, köylerde Cuma namazı, namazda kunut, cenaze, ay ve güneş tutulma namazları, konularına değinilmiştir. Sonuç bölümü, araştırmanın ulaştığı önemli sonuç ve bu konuyla ilgili önerileri içermektedir.
Özet (Çeviri)
Our study is limited to the Imam Al- Khatabi and his jurisprudential views in his book Malam al-Suna (The Landmarks of Al-Suna Prayer Part) ,where we speak in the introduction about the role of Al-hadith (Speeches of The Prophet) science and the status of the Prophets 'speeches (peace be upon him), and the importance of the subject, the reason for selection this subject, methodology of research, previous studies and difficulties that faced the researcher. Then we moved to the first chapter and devoted it to the biography of Imam Al Khatabi and the identification of his name, surname, family tree, his birth, his descriptions, his attributes, his asceticism, his piety, his science, his death, and the praise of the scholars, his rise and his scientific journeys, his doctrine, his books in various sciences and reminded during the chapter of his elder teachers and students and his manuscript which it did not see the light till now. We have singled out the second chapter on the views of Imam Al-Khatabi in the book of (the Landmarks of Al- Sunna) the prayer chapter, his views on the characteristics of prayer, its conditions, the purity of the garment, the meaning of the middle prayer, and the sleep from a prayer or forgetfulness, and the prayer of menstruation one and wiping on the sandal and rulings of (Al witr) prayer. Then we devoted a study on the times of prayer and the places where prayer is not permissible through its division in prayer in the place of camels and Graves. After that we moved to the provisions of the Adhaan and taking the reward for it, the media, and the grouping prayer, and the one who is more deserving to imam(person who comes forward in the prayer) and in the emphasis on those who leaves the grouping prayers and seekers to pray, and what distinguishes the illiterate and the Ajami (non-Arabs) from reading The Quran, and the ruling on praising (Tasbih) in bowing, prostrating, and in praying for the Prophet, and working during prayer, and relieve prayer and Friday prayers in villages and Qunoot in prayer, during accidents, funeral prayer and eclipse. Finally, the conclusion which included the most important findings and recommendations Allah grants success