Erzurum Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde son beş yıl içinde (Ocak 2013 ve Ocak 2018 tarihleri arasında) terapötik plazmaferez yapılan hastaların klinik ve laboratuar bulguları
The findings of the clinical and laboratory of the patients to whom therapeutic plasmapheresis has been made in recent five years (Between 2013 January and 2018 January years) in the Erzurum Atatürk University Faculty of Medicine
- Tez No: 549859
- Danışmanlar: PROF. DR. RAHŞAN YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hematoloji, Hematology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kan Bankacılığı ve Transfüzyon Tıbbı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu araştırmanın amacı Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde son beş yıl içinde terapötik plazmaferez yapılan hastaların işlem öncesi ve işlem sonrası klinik ve laboratuar bulgularını karşılaştırarak plazmaferezin verimliliğini belirlemektir. Çalışmada 118 hasta dosyası retrospektif olarak incelendi. TTP hastalarına uygulanan plazmaferezde PLT, LDH, kreatinin, HÜS tanılı hastalarda işlem sonucunda PLT, HGB, LDH, BUN, kreatinin,böbrek transplantasyonu olan hastalarda( antikor aracılı TED, duyarsızlaştırma veya canlı donör) BUN ve kreatinin, Wegener granulomatozis/ Anti-GBM hastalarında BUN ve kreatinin, SLE hastalarında PLT, LDH, BUN ve kreatinin, OİHA hastalarında HGB, LDH ve total bilirubin, çoklu organ yetmezliği ile sepsis hastalarında LDH, AST, ALT, BUN, kreatinin, total bilirubin, MG, MS ve GBS hastalarında LDH, aşırı doz alımı ve zehirlenmeler ( mantar zehirlenmesi ve diğer maddeler) nedeniyle yapılan plazmaferez işleminde ise LDH, AST, ALT, BUN, kreatinin ve total bilirubin değerlerinde istatistiksel olarak önemli farklılıklar saptandı.Sonuç olarak terapötik plazmaferezin birçok hastalıkta ve durumda biyokimyasal parametreler üzerinde olumlu etkisi olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
The purpose of the research is to determine the prıductivity of the plasmapheresis by comparing the findings of the before and after processing of the patients to whom therapeutic plasmapheresis has been made in the recent five years in the Atatürk University Faculty of Medicine.The research was carried by examining the files as retrospective(n=118) of the patients to whom therapeutic plasmapheresis has been made in the recent five years in the Atatürk University.As a result of the therapeutic plasmapheresis which was made in the TTP it was determined the differences in the values of LDH, HGB, creatinine, in the HÜS, PLT, HGB, LDH, BUN and creatinine, in the kidney transplantation ( antibody mediated rejection, desensitization ör liver donor); BUN and creatinine, in the multiple organ failure and sepsis; LDH, AST, ALT, BUN, creatinine and total bilirubin, in the MG, MS and GBS; LDH, in the overdose intake and intoxications (fungal poisoning and other substances); LDH, AST, ALT, BUN, creatinine and total bilirubin were statistically significant.İn our study, was found that therapeutic plasmapheresis has a positive effect on biochemical parameters in many diseases and cases.