Türk Borçlar Hukuku'nda kısmi ifa
Partial performance in Turkish Law of Obligations
  1. Tez No: 549867
  2. Yazar: ARZU SUNGUR SOYSAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Hukukumuzda kural edimin bütün olarak ifasıdır. Bu kuralın istisnası ise yedek bir hukuk kuralı olarak düzenlenen kısmi ifadır. Kısmi ifa her şeyden önce edimin bölünebilir olmasına ilişkin bir konudur. Fakat kısmi ifanın caiz olup olmadığının tespitinde her somut olay kendi içinde değerlendirilir. Kısmi ifanın caiz olup olmadığının tespitinde kanunun yanı sıra taraf iradeleri, sözleşme, genel hukuk kuralları, dürüstlük ve iyiniyet kuralları, ticari örf ve adetler ve halin icabı da etkilidir. Hukuka uygun bir kısmi ifa ile borç, ifa oranında sona erer. Hukukumuzda kısmi ifa, bir istisna olarak düzenlenmiş ve alacaklının korunması amacından da uzaklaşılmamıştır. Yargı kararları da bu doğrultuda şekillenmiştir. Bu çalışma ile kısmi ifa konusu tüm hüküm ve sonuçları ile birlikte, ifa kavramından başlanarak ilişkili kavram ve hukuki müesseselere değinilmek suretiyle ele alınmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Under our law, rule is the execution of the debt with full performance. The exception to this rule is the partial performance, which is regulated as a constructive rule. Partial performance is primarily a matter of divisibilty of the debt. However, also in determining whether partial performance is permissible, each case shall be evaluated within itself. Apart from the rules provided under codes, wills of the parties, goodfaith and goodwill, commercial traditions and customs are also effective in determining whether partial performance is permissible. The debt case to exist in the amaount of performance rovided thatsuch partialperformance has been executed in accordence with law. Under our law, partial performance has been provided as an exception and thus, the aim of protecting the creditors has not been disregarded. Judicial decisions are also shaped aroundthis approach. With this study, the issue of partial performance has been adressed with its all terms and results by referring to the related concepts, starting from the cencept of performance and legal transactions.