Akkaraman koyunlarında mevsim dışı kızgınlık senkronizasyonunda karanlık uygulamasının kullanımı
The use of darkness apllication in the out-season heat synchronization in akkaram sheep
- Tez No: 549899
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMRE ŞİRİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışmanın amacı, Akkaraman ırkı koyunlarda mevsim dışında karanlık uygulamasının yapılarak kızgınlık senkronizasyonunda kullanımının araştırılmasıdır. Bu çalımada hayvan materyal olarak 50 baş 3-4 yaşlı Akkaraman ırkı koyun kullanılmıştır. Çalışma Nisan ayı içerisinde yapılmıştır. Bütün koyunlara ovaryum üzerinde mevcut olabilecek olan Corpus luteum'un (CL) yıkımı için deneme başında 1 cc PGF2α kas içi (IM) enjekte edilmiştir. Enjeksiyondan 48 saat sonra bütün koyunlara doğal progesteron içeren (0,30 g progesterone) vajinal implant cihazı (CIDR) uygulanmıştır.Koyunlar rastgele olarak iki gruba ayrılmışlardır. Koyunların bir grubu (Kontrol; n=25) doğal ve sentetik hormonlar kullanılarak kızgınlıkları senkronize edilmiştir. Diğer gruba (Karanlık; n=25) günde 13 saat süreyle tam kontrollü bir barınakta karanlık uygulaması yapılmıştır. Tüm hayvanlardan belirli bir program dahilinde kan alınmış ve melatonin hormon konsantrasyonları Elisa cihazında tespit edilmiştir. Deneme başında gruplar arasında melatonin hormon konsantrasyonları bakımın bir farklılık tespit edilmemiştir (P>0.05).Karanlık uygulanan gruptaki melatonin hormon konsantrasyonu (90.83±29.27 pg/ml) kontrol grubundan (66.58±21.05 pg/ml) daha yüksek bulunmuştur (P0.05). Bu sonuçlara göre, Akkaraman Irkı koyunlarda üreme mevsimi dışında karanlık uygulaması ile melatonin hormon konsantrasyonlarının değiştirilebileceğini ve buna bağlı olarak da kızgınlık senkronizasyonunun gerçekleştirilebileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the possibility to synchronization of oestrus by applying darkness at out-season in Akkaraman sheep. In this study, 3-4 aged were used 50 Akkaraman sheep as animal material. The study was conducted in April. Forty-eight hours prior to estrus synchronization application, intramuscular injection of 1 cc PGF2α was performed to lutalyse the corpus luteum on the ovary in all ewes. 48 hours after the injection, vaginal implant device CIDR (0.30 g progesterone) in all sheep was used for return to the beginning of the follicular development (0.day). The sheep were randomly divided into two groups. A group of sheep (control; n = 25) were synchronized by using natural and synthetic hormones. The other group (dark; n = 25) was exposed to darkness in a fully controlled sheep housing during 13 hours. For all animals was taken blood in a specific program and melatonin hormone concentrations were determined in Elisa device. At the beginning of the experiment, there was no difference in melatonin hormone concentrations between the groups (P>0.05). At the end of darkness application, melatonin hormone concentration in darkness applied group (90.83 ± 29.27 pg / ml) was higher than control group (66.58 ± 21.05 pg / ml) (P 0.05). According to these results, it has been shown that melatonin hormone concentrations can be changed with the application of darkness in out-breeding season in sheep, and therefore heat synchronization can be realized.