Firdevsî-i Rûmî Süleyman-nâme (29 ve 30. ciltler) (Giriş - inceleme – metin – dizin - tıpkıbasım)
- Tez No: 549905
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE AKİLE NASKALİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 927
Özet
Sunulan doktora tezi çalışmasında, Firdevsî-i Rûmî'nin Süleymân-nâme-i Kebîr adlı eseri incelenmiştir. Çalışmaya giriş ve inceleme bölümlerinin oluşturulmasıyla başlanmış, eserin transkripsiyonlu metni ile devam edilmiş, ardından eserin dizini hazırlanmış, son olarak kaynakça ve tıpkıbasım eklenerek çalışma tamamlanmıştır. Eser, Süleyman peygamber ve çevresinde gelişmiş bütün dini hikaye ve rivayetleri bir araya toplayan, aynı zamanda tarih, felsefe, hikmet, hendese, geometri, astronomi, tıp ve ahlaka ait pek çok bilgiyi de içeren ansiklopedik mahiyet taşımaktadır. Klâsik Osmanlı Türkçesi Dönemi dil özelliklerini taşıyan yazma oldukça sade bir dile sahiptir. Manzum ve mensur parçalardan oluşmaktadır. Bu yazma eserin 29 ve 30. ciltleri elimizdeki çalışmada incelenmiştir. Teze konu olan Süleymân-nâme yazmasının 29. ve 30. ciltleri İstanbul Topkapı Müzesi Kütüphane yazmaları arasında 951 (1544) tarihi ile H. 1527 numarada yer almaktadır. 21 satır ve 306 yapraktan oluşan yazma, yazıldığı dönemin Türkçesi hakkında önemli bilgiler taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
In this doctoral thesis, Firdevsi Rumi's work which is Süleymanname- i Kebir is researched. With the entry and analysing parts are started to the work, then it is gone on with the transcriptional text of the work, on the back of it, the index part is made and lastly bibliography and facsimile parts are added and the thesis is consummated. The work which collects the all religious stories and rumors that progress around prophet Süleyman and his region and also supports on encyclopaedical essence belonging to history, philosophy, aphorism, geometry astronomy, medicine and morals. The working exhibits the language properties of the Classical Era of Turkish of Ottoman and comprises simple language. This work comprises of two parts that are poetical and prose. 29 th and 30 th volumes of the work are examined in the study the we have. The subject of the thesis that is work of Süleymanname's 29 th and 30 th volumes are located among the work in İstanbul Topkapı Museum Library with the date of 951 (1544) and with the number of H. 1527. The work comprises 21 lines and 306 sheets and also exhibits important information about the Turkish of that term.