Gastroözofagial reflü tesbit edilen otuz olgunun klinik, sintigrafik ve tedavi sonuçlarının değerlendirilmesi
The Clinic, scintigraphic and treatment evaluations in 30 gastroesophageal reflux patients
- Tez No: 54997
- Danışmanlar: PROF.DR. KENAN HASPOLAT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
ÖZET Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk ve Hastalıkları Anabilim Dalı Poliklinik Servisine Aralık 94 ve Eylül 96 tarihleri arasında çalışma yapıldı. Bu tarihler arasında tekrarlayan solunum yolları hastalıkları (TSYH) (n=44), TSYH ile beraber kusma (n=8), yalnız kusma (n=18) ve başka bazı nedenlerle başvuran 80 çocuk kabul edildi.Bu çocukların en küçüğü 4 ay, en büyüğü 7 yaş olup ortalama yaşları ise 18 aydı. Tüm bu hastalarda metabolik, toksik, kardiyak, nörolojik ve immünolojik nedenler ekarte edildikten sonra radyonükleid sintigrfi ile GÖR sıklığı araştırı İdi. GÖR tespit edilen 30 olgunun 1 1'i (% 36 ) kız, 19'u (%64 ) ise erkek hastaydı. Bu çalışmada TSYH ile başvuran 44 hastanın 18 (40.9) tanesinde, TSYH ile beraber kusma olan 8 hastanın 6 (%75) tanesinde ve sadece kusma şikayeti olan 18 hastanın 3(%16.6) tanesinde GÖR tespit edildi. Radyonükleid sintigrafik inceleme öncesinde baryumlu özeîagus pasaj graîisi ile 6 hastanın 4 tanesinde GÖR saptandı. Bu 4 hastanın tümünde GÖR, sinîigrafi iiede doğrulandı. Bu 30 vakanın sadece 4 tanesinde şikayetlerinin başlama zamanı son 3 ay içinde, diğerlerinde ise son 3 aydan fazlaydı. GÖR tespit edilen bu 30 hastanın 21 tanesinde 2-8 haftalık (ortalama 4 hafta) sisaprid tedavisi ile semptomlar tamamen geriledi. Beş hastada düzelme görüldü. Dört hastada ise düzelme görülmedi. Bu hastalara sisaprid yanında sodyum alginate (Gaviscon) ilave edildikten 2 hafta sonra semptomlar tamamiyie kayboldu. 48
Özet (Çeviri)
SUMMARY The preseni study was carried out in the Pediatric Outpatient Clinic, Medical Faculty, Dicle University, between December 1994 and September 1996. During this period, a total of 80 patients were admitted with reasons such as recurrent respiratory symptoms ( n=44), recurrent respiratory symptoms along with vomiting (n=8), only vomiting (n=18),' and some other complaints. Patients ages ranged from 4 months to 7 years, with a median of 18 months. After metabolic, toxic,' cardiac, neurologic, and immunologic reasons had been ruled out in all these patients, gastroesophageal reflux (GER) was examined by radionucleid scintigraphy. Of 30 cases in whom GER was determined, 11 (36%) were female, 19(64%) were male patients. In this study, GER was determined in 18 (40.9%) of 44 patients with recurrent respiratory symptoms, in 6 (75%) of 8 patiens with recurrent respiratory symptoms plus vomiting, in 3 (16.6%) of 18 patients with only vomiting. Prior to radionucleid scintigraphic examination, GER was determined by barium esophagus X-ray in 4 of 6 patients.Of these 30 cases, the onset of complaints was in the last three months in only four cases, while it was more than 3 months in the other cases. In 21 of these 30 cases with GER, the symptoms completely retrogressed with cisaprid treatment of 2-8 weeks (median 4 weeks). Improvement was achieved in 5 patients. In 4 patients, no improvement was observed. In these patients, the symptoms disappeared completely two weeks after addition of sodium alginate (Gaviscon) beside cisaprid. 49