İndirek hiperbilirübinemili yenidoğanlarda ABO, Rh ve subgrup (Kell, C, E) uyuşmazlıkları
  1. Tez No: 54996
  2. Yazar: HALİT ÖZKAYA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
ÖZET Yenidoğan sanlığı çocuk hekimlerinin en sık karşılaştığı sorunlardan biridir. Bu nedenle yenidoğan sarılığının etyolojisinin çok iyi aydınlatılması gerekir. Ne yazık ki tıbbın en iyi uygulama alanı bulduğu gelişmiş ülkelerde bile yenidoğan sarılıklarının ancak % 60-75' inde etyoloji aydınlatabilmektedir. Bilgi, tecrübe, teknik olanaklar arttıkça bu oranın artırılması ümit edilmektedir. Bütün çalışmalardaki ortak bulgu kan grup uygunsuzluklarının ilk sırayı almasıdır. ÇalışmamıZjpatolojik yenidoğan sarılığı olgularında ABO.Rh, C, E ve Keli subgrup uyuşmazlıklarının görülme sıklığını araştırmak ve yenidoğan sarılığı oluşumundaki muhtemel etkileri konusunda fikir sahibi olmak amacı ile GATA Haydarpaşa Eğitim Hastanesinde 1994-1997 yılları arasında yapıldı. Patolojik sarılığı olan 125 yenidoğan çalışmaya alındı. Çalışmamızın sonucunda patolojik düzeyde indirek hiperbilirübinemisi olan olgularda etyoiojide ABO uygunsuzluğunun rolünü % 19.6,Rh uygunsuzluğunun rolünü % 9.6, Subgrup uygunsuzluklarının rolünü % 10.4 bulduk. Sonuç olarak çalışmamızın ve literatür sonuçlannında gösterdiği gibi patolojik düzeyde indirek hiperbilirübinemisi olan yenidoğanlarda kan grup uygunsuzlukları önemli yer tutmaktadır.Çaiışmamız, çoğu zaman gözden kaçan veya maliyeti yüzünden bakılamayan subgrup uygunsuzluklarının yenidoğan sanlığının ve hemolitik hastalığının önemli bir sebebi olduğunu göstermiştir. Her gebelikte indirekt Cooms tayini yapılarak kan majör ve minör grup uyuşmazlığı tanısı için ilk basamak tetkikler yapıImalıdır.Sebebi bulunamayan patolojik düzeyde indirek hiperbilirübinemisi olan yenidoğanlarda hemoîiz buigularıda var, ABO veya Rh uygunsuzluğu yoksa Subgrub uygunsuzluğu mutlaka akılda tutulmalıdır. 41
Özet (Çeviri)
Newborn jaundice is one of the most common problems that pediatricians encounter.For this reason the aetiology of newborn jaundice must be known wel!. It is a pity that even in the developed countries, just 60%-75 % of newborn jaundice, the aetiology can be found.As knowledge.experience and technical possibilities increase.it is hoped that this ratio will increase.The common finding in all studies is that blood group incompabilities takes the first place. Our study was performed in GATA Haydarpaşa Training Hospital in 1994- 1997.0ur aim was to investigate the role of ABO"Rh,C,E,Kell Subgroup incompa bilities in newborn jaundice. 125 newborn who had pathologic newborn jaundice were take place in the study.At the end of our study.in the pathologic newborn jaundice cases.the aetiologies were 19.6 % ABO incompability,9.6 % incompability,10.4 % Subgroup incompability. As a result, our study and literature shows that in the pathologic newborn indirect hyperbilirubinemia blood group incompabilities takes important place.Our study showed that subgroup incompability.which is mostly forgotten in the aetiology or could not done because of its expence is an important cause of newborn jaundice and hemolytic disease. in all pregnancies Indirect Coombs test Must be made in order to obtain major or minor blood group incompability.ln the pathologic indirect hyperbiliru binemia of the newborn, if there are signs of hemolysis and if there is no ABO or Rh incompability.subgroup incompability should strictly be in mind. 42