Öğretmen adaylarının doğal afet okuryazarlık düzeylerinin belirlenmesi
Determining natural disaster literacy levels of preservice teachers
  1. Tez No: 549995
  2. Yazar: UFUK SÖZCÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DURAN AYDINÖZÜ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 288
Özet
Araştırmanın amacı, sosyal bilgiler, fen bilgisi ve sınıf öğretmenliği bölümlerinin 4. sınıflarında öğrenim gören öğretmen adaylarının doğal afet okuryazarlık düzeylerini belirlemek, doğal afet okuryazarlığını oluşturan bileşenler (bilgi-duyuşsal eğilimdavranış) üzerinde çeşitli değişkenlerin etkisini ortaya koymaktır. Bu amaç doğrultusunda araştırma maksimum çeşitlilik örnekleme yöntemiyle seçilen Türkiye'nin 8 farklı üniversitesindeki 1218 öğretmen adayı ile gerçekleştirilmiştir. Tarama modelinin kullanıldığı araştırmada veriler kişisel bilgiler formu, davranış ölçeği, duyuşsal eğilimler ölçeği ve bilgi testini içinde barındıran 'Doğal Afet Okuryazarlığı Anketi' ile toplanmıştır. Veriler SPSS programı yardımıyla betimsel istatistik, bağımsız örneklem t testi, ANOVA, basit korelasyon yöntemleri ile analiz edilmiştir. Elde edilen bulgulara göre öğretmen adaylarının doğal afet bilgileri ve davranışları orta düzeyde, doğal afetlere karşı duyuşsal eğilimleri kısmen yüksek düzeyde bulunmuştur. Genel doğal afet okuryazarlıkları ise kısmen yüksek düzeydedir. Cinsiyet, yaşanılan yerleşim birimi, baba eğitim ve aile aylık gelir durumu öğretmen adaylarının doğal afet okuryazarlıkları üzerinde anlamlı bir farklılık oluşturmaz iken, eğitim görülen bölüm, üniversite, akademik ortalama ve anne eğitim durumu anlamlı bir farka neden olmaktadır. Doğal afet okuryazarlığını oluşturan bileşenler arasında ise bilgi puanları ile davranış ve duyuşsal eğilimler ölçeğine ait puanlar arasında zayıf, davranış ve duyuşsal eğilimler ölçeği puanları arasında orta düzeyde pozitif bir ilişki tespit edilmiştir. Ayrıca akademik başarısı yüksek olan, kendisi ya da yakınları doğal afet yaşayan, doğal afet faaliyetlerine katılan ve doğal afet dersi alan öğretmen adaylarının doğal afet okuryazarlığı daha yüksek çıkmıştır. Araştırma sonunda elde edilen bulgulara bağlı olarak program, müfredat, uygulayıcı ve araştırmacı odaklı bazı önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the natural disaster literacy levels of preservice teachers of social studies, primary-school and science in the 4th grade and to demonstrate the effects of the several variables on the components (knowledgeaffective tendency- behaviour) of natural disaster literacy. Accordingly, the study was conducted by using the maximum variation sampling with 1218 pre-service teachers selected from eight different universities in Turkey. In the study, the survey model was used and the data was collected with 'Natural Disaster Literacy Survey' including the personal information form, the behaviour scale, the affective tendency scale and the knowledge test. Descriptive statistics, independent sample t test, one way ANOVA and partial correlation statistics were analysed by performing SPSS program. According to the findings, the natural disaster knowledge and behaviours of preservice teachers are at a moderate level, and their affective tendencies towards natural disasters are partially high. The overall natural disaster literacy rate is relatively high. While gender, settlement, father education and family monthly income status do not make a significant difference, the department, university, grade point average and mother education status cause a significant difference on the natural disaster literacy of pre-service teachers. In addition, there is a weak relationship between the scores of knowledge and scores of behaviour and affective tendency. Also, there is a moderate positive relationship between the scores of the behaviour and affective tendency scale in terms of the components of the natural disaster literacy. Furthermore, pre-service teachers having high academic success, experiencing a natural disaster himself or a relative, participating in natural disasters activities, having natural disaster courses have higher levels of natural disaster literacy. At the end of the study, some suggestions based on the findings were made focusing on the curriculum, the practitioners and the researchers.