Bingöl il merkezine bağlı Ormanardı Köyü merasının verim ve ot kalitesinin yöneylere bağlı olarak mevsimsel değişimi
Seasonal variation of the yield and forage quality of the ormanardi village pasture of Bingöl province depending on the direction
  1. Tez No: 550017
  2. Yazar: HALİT TARHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDAL ÇAÇAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bingöl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çayır Mera ve Yem Bitkileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışma, Bingöl il merkezine bağlı Ormanardı köyü merasının verim ve ot kalitesinin belirlenmesi ve otlatma mevsimi boyunca, bu verim ve kalitenin aylara göre değişimini tespit etmek amacıyla 2018 yılında yürütülmüştür. Bu amaç doğrultusunda mera alanının dört farklı yöneyine birer kafes yerleştirilmiştir. Nisan ayından Ekim ayına kadar her ay bu kafeslerden ot örneği alınarak, çalışma devam ettirilmiştir. Çalışmada; bitki boyu, yeşil ot verimi, kuru ot verimi, ham protein oranı, ham protein verimi, asit deterjanda çözünmeyen lif (ADF), nötr deterjanda çözünmeyen lif (NDF), sindirilebilir kuru madde (SKM), kuru madde tüketimi (KMT) ve nispi yem değerine (NYD) ait verim ve kalite unsurları incelenmiştir. Çalışma sonucunda; bitki boyu 9,1-27,0 cm, yeşil ot verimi 179-911 kg/da, kuru ot verimi 173-371 kg/da, ham protein oranı %10,7-21,1, ham protein verimi 21,4-57,2 kg/da, ADF oranı %24,1-49,1, NDF oranı %36,3-65,0, sindirilebilir kuru madde oranı (SKM) %50,7-70,1, kuru madde tüketimi %1,86-3,34 ve nispi yem değeri ise 73,3-182,4 aralığında değişim gösterdiği tespit edilmiştir. Ormanardı köyü merası için otlatma mevsiminin Mayıs ile birlikte başlaması gerektiği, en iyi verim ve kalite sonuçlarının Mayıs ve Haziran aylarından elde edildiği, bu aylardan sonra hem verim hem de kalite açısından düşüşler olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in 2018 in order to determine the yield and forage quality of Ormanardı village pasture in Bingöl city center and to determine the change in this yield and forage quality according to months. For this purpose, a cage is placed in four different directions of the pasture area. From April to October each month, forage samples were taken from these cages. In the study; yield and quality components such as plant height, green forage yield, dry matter yield, crude protein ratio, crude protein yield, acid detergent fiber (ADF), neutral detergent fiber (NDF), digestible dry matter (DDM), dry matter intake (DMI) and relative feed value (RFV) were investigated. In the result; plant height 9.1-27.0 cm, green forage yield 179-911 kg/da, dry matter yield 173-371 kg/da, crude protein ratio 10.7-21.1%, crude protein yield 21.4-57.2 kg/da, ADF ratio 24.1-49.1%, NDF ratio 36.3-65.0%, digestible dry matter ratio (DDM) 50.7-70.1%, dry matter intake (DMI) 1.86-3.34% and the relative feed value was found to be between 73.3 and 182.4. It was determined that the grazing season for Ormanardı village pasture should start with May, the best yield and quality results were obtained from May and June, and there was a decrease in both yield and quality after these months.