Manyetik p-sulfokaliks[8]aren oktakarboksilik asit türevinin sentezi ve lipaz immobilizasyonunda kullanılması
Synthesis of magnetic p-sulfocalix[8]arene octacarboxylic acid derivative and its use in lipase immobilization
  1. Tez No: 550016
  2. Yazar: RUSTAM MEHDIZADE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ELİF ÖZYILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Kaliksarenler halkalı bir nanosepet yapısında olmalarından dolayı iyon ve moleküllerin taşınmasında kullanılmaktadırlar. Son yıllarda kaliksarenler amino asit, protein ve enzimlerin taşınmasında kullanılabileceği gözlenmiştir. Bu türden molekül taşıma işlemlerinde karşılaşılan en önemli problemlerden biri ayırma işlemindeki zorluklardır. Bu projede p-sulfokaliks[8]aren oktakarboksilik asid türevi magnetik demir oksit nanopartiküllerine immobilize edildi. Sentezlenen bileşiğin ve nanopartiküllerin yapısı spektroskopik (FTIR, NMR) ve diğer tekniklerle (VSM, TEM) ile aydınlatıldı. Daha sonra hazırlanan suda çözünen manyetik nanopartiküller ilk kez lipaz immobilizasyonunda kullanıldı. İmmobilize lipazların optimum pH, sıcaklık, termal kararlılık ve kinetik gibi parametreleri incelendi.
Özet (Çeviri)
Calixarenes are used in the transportation of ions and molecules due to their nanobasket structures. In recent years, it has been observed that calixarenes can be used for the binding studies with amino acids, proteins and enzymes. One of the most important problems encountered in this type of molecule carrying process is the separation process. In this project, p-sulfocalix[8]aren octacarboxylic acid derivative was immobilized onto magnetic iron oxide nanoparticles. The structure of the synthesized compound and nanoparticles were elucidated by spectroscopic (FTIR, NMR) and other techniques (TEM, VSM). The prepared magnetic nanoparticles soluble in water first time were used in lipase immobilization. Optimal pH, temperature, thermal stability and kinetic of lipase immobilized nanoparticles were investigated.