Sis dağı likenleri üzerine taksonomik incelemeler
Taxonomical investigations on lichens of Sis mountain
- Tez No: 550045
- Danışmanlar: PROF. DR. KENAN YAZICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Botanik, Botany
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 200
Özet
Bu çalışmada Sis Dağı'ndan 04 Nisan 2018 ve 01 Mayıs 2018 tarihleri arasında 19 istasyondan toplanan likenlerin sistematiği çalışılmıştır. Yaklaşık 2000 örneğin çalışılması sonucu Ascomycetes bölümünden 42 familya içerisinde 109 genusa ait toplam 232 liken (230 tür ve 2 alttür) ve 4 likenikol fungus taksonu tespit edilmiştir. Bu likenlerden, Cladonia uncialis subsp. biuncialis, Dendriscocaulon intricatulum, Lecidea erythrophaea ve Sticta limbata taksonları Türkiye için yeni kayıttır. Cladonia uncialis subsp. biuncialis aynı zamanda Asya için de yeni kayıttır. Ayrıca 46 liken taksonu ve 1 likenikol fungus Trabzon için yeni kayıt iken 9 liken taksonu Giresun için yeni kayıt olduğu anlaşılmıştır. Tüm taksonlar toplandığı istasyonlar, fotoğrafları, substratarı, Türkiye'deki dağılışları ve herbaryum numaraları ile birlikte alfabetik olarak liste halinde verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study systematic of lichens collected from 19 stations in Sis Mountain between 04 April 2018 and 01 May 2018 have been studied. A total of 232 lichen (230 species and 2 subspecies) and 4 lichenicolous fungi, belonging 109 genera of 42 families in Asomycetes, have been identified by studying approximately 2000 specimens. Of them Cladonia uncialis subsp. biuncialis, Dendriscocaulon intricatulum, Lecidea erythrophaea and Sticta limbata are new records for Turkey. C. uncialis subsp. biuncialis is also new to Asia. On the other hand 46 lichens and 1 lichenicolous fungus are new records for Trabzon while 9 lichen species are new to Trabzon. All taxa were given in list alphabetically with their distribution, substrata, photos, herbarium and station number.