Honaz Dağı Milli Parkı (Denizli) likenleri üzerine sistematik bir çalışma
A systematic study on lichens of Honaz Mountain National Park
  1. Tez No: 486842
  2. Yazar: ÇAĞRI GEDİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OLCAY DÜŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 186
Özet
Bu çalışmada, Honaz Dağı Milli Parkı'nda yayılış gösteren likenlerin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışma materyalini 2013-2014 tarihleri arasında 80 lokaliteden toplanan toplam 438 liken örneği oluşturmaktadır. Yapılan arazi ve laboratuvar çalışmaları sonucunda toplam 21 familyaya ait50 cins, 75 tür, 2 alttür ve 4 varyete olmak üzere 81 takson tespit edilmiştir. Tezin bulgular kısmında tespit edilen taksonların teşhis anahtarları, deskripsiyonları, ekolojik özellikleri, araştırma alanındaki yayılışları, Türkiye ve dünya yayılışları verilmiştir. İlgili kaynakların taranması sonucunda, 10 taksonun Denizli ili için yeni kayıt durumunda olduğu tespit edilmiştir. Denizli ili için yeni kayıt durumunda olan taksonlar; Athallia cerinella (Nyl.) Arup, Blastenia ferruginea (Huds.) A.Massal., Flavoplaca microthallina (Wedd.) Arup, Frödén & Søchting, Lathagrium cristatum var. marginale (Huds.) Degel., Marfloraea albescens (Huds.) S. Y. Kondr.,Myriolecis persimilis (Th. Fr.). Śliwa, Zhao Xin & Lumbsch, Ochrolechia androgyna (Hoffm.) Arnold, Physcia magnussonii Frey, Rusavskia elegans (Link) S.Y. Kondr. & Kärnefelt ve Variospora thallincola (Wedd.) Arup, Frödén & Søchting.'dır. Araştırma alanında yer alan türlerin tallus yapısına göre dağılımları incelendiğinde, teşhisi yapılan 81 taksondan; 53'nün (%65) kabuksu, 17'sinin (%21) yapraksı, 8'nin (%10) pulsu ve 3'nün (%4) ise dalsı olduğu tespit edilmiştir. Araştırma alanındaki taksonların substrat tipine göre dağılımları incelendiğinde ise; 59 taksonun (%73) saksikol, 20 taksonun (%25) epifitik, 1 taksonun (%1) terrikol ve 1 taksonun (%1) likenikol olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the lichens distributed in Honaz Mountain National Park. The study material consists of 438 lichen samples gathered from 80 locations during between 25.11.2013-12.09.2014. As a result of field and laboratory studies, 50 genus, 75 species, 2 subspecies and 4 varieties belonging to 21 families were identified. The identified taxa's identification keys, descriptions, ecological features, study area, Turkey and the world distributions were provided in the thesis's indication section. After searching the related resources, it was determined that 10 new taxa for Denizli were identified. The new taxa for Denizli province are: Athallia cerinella (Nyl.) Arup, Blastenia ferruginea (Huds.) A.Massal., Flavoplaca microthallina (Wedd.) Arup, Frödén & Søchting, Lathagrium cristatum var. marginale (Huds.) Degel., Marfloraea albescens (Huds.) S. Y. Kondr., Myriolecis persimilis (Th. Fr.). Śliwa, Zhao Xin & Lumbsch, Ochrolechia androgyna (Hoffm.) Arnold, Physcia magnussonii Frey, Rusavskia elegans (Link) S.Y. Kondr. & Kärnefelt, Variospora thallincola (Wedd.) Arup, Frödén & Søchting. As a result of the distribution of species in the study area according to the tallus structure is examined from the 81 taxa;53 (65%) have squamous structure, 17 (21%) have lamellar structure, 8 (10%) have scaly structure and 3 (4%) have twiggy structure. When the distribution of taxa in this study area according to the substrate type is examined; 59 taxa (73%) were found to be saxicol, 20 taxa (25%) epiphytic, 1 taxa (1%) terricol and 1 taxon (1%) lichenicol.