Büyük Menderes grabeni içerisinde bulunan aydın-nazilli bölgesi sığ kabuk yapısının jeofizik yöntemlerle araştırılması
Investigation of the shallow crust structure of the aydin-nazilli region of in the Büyük Menderes graben with geophysical methods
- Tez No: 550068
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYHAN KESKİNSEZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Büyük Menderes Grabeni ve çevresi içerisinde birçok fay sistemlerini barındıran, karmaşık tektonik yapıya sahip olan bir bölgedir. Bölgedeki faylar çeşitli yönlerde gerilme ve sıkışmalara sebebiyet vermekte olup ortamda deformasyon da söz konusudur. Ortamdaki fayların çeşitliliği karmaşıklığı artırmaktadır. Bölgedeki fayların aktiviteleri deprem sıklığı ve büyüklükleri ile yakından ilgilidir. Bu fayların üzerleri yer yer sedimanter tabakalarla örtülmüştür. Bu bölgede yer alan fayların çok detaylı bir şekilde ortaya çıkartılması gerekmektedir. Bu çalışmada, bölgedeki sığ kabuk yapısının ortaya çıkartılması ile ilgili olarak jeofizik yöntemlerden sismik ve gravite yöntemleri seçilmiştir. Adı geçen yöntemler sığ yer kabuğunun araştırılması için en uygun yöntemler olup bölgedeki faylar ve tektonizma hakkında da önemli bilgiler verecektir. Bu bölgeyi en iyi temsil edecek şekilde sismik yansıma kesitlerinin yorumu yapılarak gravite verileri ile korelasyonu neticesinde bölgenin jeolojik ve tektonik modeli elde edilecektir.
Özet (Çeviri)
It is a region with a complex tectonic structure which contains many fault systems in Büyük Menderes Graben and its surroundings. Faults in the region cause stretching and compression in various directions and there is deformation in the environment. The variety of faults in the environment increases the complexity. The activities of the faults in the region are closely related to the frequency and magnitude of the earthquakes. These faults are covered with sedimentary layers. The faults in this region must be revealed in a very detailed way. In this study, seismic and gravity methods were chosen from geophysical methods to reveal the shallow shell structure in the region. The aforementioned methods are the most suitable methods for the investigation of shallow crustal and provide important information about the faults and tectonics in the region. Geological and tectonic model of the region will be obtained as a result of the correlation of the seismic reflection sections and the correlation with the gravity data.