Dioksotetrahidroizokinolin aminobenzoik asit türevlerinin sentezi
Synthesis of dioxotetrahydroizoquinoline amino benzoic acid derivatives
- Tez No: 550073
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Organik Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
4- Aminobenzoikasit türevlerinin biyolojik aktiviteleri yüksek maddelerdir. Aktivitelerinin yüksek oluşu tıp alanında geniş kullanım alanına sahip oluştur. 4-Amino benzoik asit bileşiğinin bazı türevleri antioksidan, diüretik, antibakteriyel, antihertansiyon, anti-HIV ve anti tümör özellikleri ön plana çıkmaktadır. Bu çalımada 4-amino benzoik asit ile 1,3-diketon bileşikleri trietilortoformiat reaktifi ile DMF çözücüsü içerisinde beş (5) saat 100 °C sıcaklıkda karıştırılarak, dioksosikloheksilidenmetilaminobenzoik asit türevi bileşikleri gerçekleştirilmiştir. Sentezlenen bu bileşikler DMF içerisinde etilsiyonoasetat ile potasyum tersiyer bütoksit katalizörlüğünde oda sıcaklığında 3 saat karıştırılmasıyla halkalaşmanın oluşması sonucu dioksotetrahidroizokinolinil benzoik asit türevi bileşikler sentezlenmiştir. Sentezlenen bileşiklerin yapıları NMR, IR gibi spektroskopik yöntemler ve Elemental Analizi ile aydınlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
The biological activities of 4-amino benzoic acid derivatives are high. The high degree of activity of the activities has a wide use in the field of medicine. Antioxidant, diuretic, antibacterial, antihypertensive, anti-HIV and anti tumor features are some of the derivatives of 4-amino benzoic acid compound. In this work, dioxocyclohexylidene methylaminobenzoic acid derivative compounds were made by mixing 4-amino benzoic acid and 1,3-diketone compounds with triethylorthoformate reactant in DMF solvent for five hours at one hundred degrees centigrade. These synthesized compounds were mixed with ethylcsianoacetate in DMF under potassium tertiary butoxide catalysis for 3 hours at room temperature to synthesize dioxotetrahydroisoquinolinyl benzoic acid derivative compounds resulting in ring formation. NMR, IR, Elemetal Analysis of the synthesized compounds.